Համաշխարհային բանկի գնահատումներով՝ Ռուսաստանում լճացումը երկար ժամանակ կշարունակվի: Սակայն երկրին հաջողվել է խուսափել անկումից:
Համաշխարհային բանկը 2014թ. ռուսական տնտեսական աճի կանխատեսումները 1,1%-ից նվազեցրել է մինչեւ 0.5%, ինչպես նաեւ հաջորդ երկու տարիների համար սպասում է լճացման շարունակություն: (2015թ.՝ 0,3%, 2016թ.՝ 0.4%): «Տնտեսությունը հավասարակաշռում է ռեցեսիայի շեմին, եւ ամենայն հավանականությամբ, այդ իրավիճակը կպահպանվի», - ասել է Ռուսաստանի հարցերով ՀԲ-ի գլխավոր տնտեսագետ Բիրժիտ Հանզլը: Հեռանկարում ստագնացիան է: Մենք աճի համար ներուժ չենք տեսնում»:
Ռուսական տնտեսության համար նոր իրականությունը սպառողական պահանջարկի լճացումն է: «2012թ. վերջինիս 7%-անոց աճի տեմպերը 2015-2016թթ. գրեթե կզրոյացվեն», - կանխատեսում է ՀԲ-ն: Արտադրության ընդլայնման հնարավորությունները սահմանափակված են հզորությունների գերծանրաբեռնվածությամբ, թողարկման աճի կարելի է հասնել միայն ներդրումների աճի դեպքում, ինչը կառուցվածքային բարեփոումներ է պահանջում: ՀԲ-ի գնահատումներով՝ Ռուսաստանը հասել է ներուժային արտադրության սահմանային մակարդակին: Դեւալվացիայից ստացված ներմուծման փոխարինման փոքր էֆեկտը շուտով կսպառվի, քանի որ ռուբլու փոխարժեքը կմոտենա միջնաժամկետ հավասարակշռված արժեքին: Մտահոգություններ կան, որ Ռուսաստանը առանձին հատվածներին ու  ձեռնարկություններին աջակցելու համար հովանավորչական քայլեր կգործարկի: «Դա էլ ավելի շատ կձգձգի կառուցվածքային բարեփոխումները, առանց որոնց տնտեսական աճի ազդակ չի կարող հայտնվել»:
Հանզլի խոսքով՝ Ռուսաստանի համար գլխավոր ռիսկը տնտեսությունը վերականգնելու շատ քիչ հնարավորությունների առկայությունն է, եթե կառուցվածքային բարեփոխումներ չսկսվեն. «Հենց դրանց ձգձգումն է գլխավոր արգելակ»:

Стагнация в России, по оценкам Всемирного Банка, продлится долго. Однако есть и хорошая новость - стране удалось избежать спада. Об этом сообщают Ведомости.
Всемирный Банк, по данным источника, понизил прогноз роста российской экономики в 2014 г. с 1,1 до 0,5%, ожидает продолжения стагнации в следующие два года (0,3% в 2015 г., 0,4% в 2016 г.). «Экономика балансирует на пороге рецессии и, скорее всего, такая ситуация сохранится, - сказала главный экономист ВБ по России Биржит Ханзль. - Перспектива — стагнация. Мы не наблюдаем потенциала для роста».
Новой реальностью для российской экономики стала стагнация потребительского спроса: «Темпы его роста примерно с 7% в 2012 г. почти обнулятся в 2015-2016 гг.», - прогнозирует ВБ. Возможности наращивания производства ограничены высокой загрузкой мощностей, повышение выпуска возможно при росте инвестиций, что требует структурных реформ. Россия, по оценкам ВБ, достигла предельного уровня потенциального производства. Небольшой эффект импортозамещения, полученный от девальвации, будет вскоре исчерпан, поскольку курс рубля приблизился к среднесрочному равновесному значению. Есть опасения, что после этого Россия задействует протекционистские меры для поддержки отдельных секторов и предприятий, беспокоится ВБ: «Это может еще больше задержать проведение структурных реформ, без которых у экономики не появится импульса для роста».
По словам Ханзль, главный риск для России в том, что у страны очень мало возможностей восстановить экономику, если не начать структурные реформы: «Именно их откладывание - главный тормоз».