«Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ նոր օրենքով փոքր ու միջին ձեռնարկատերերին փաստաթղթաշրջանառության տեսակետից այնպիսի պահանջներ են ներկայացվում, որ անգամ ամենաիդեալական հարաբերությունների դեպքում դրանք կատարելն անհնար է: Այս մասին սեպտեմբերի 25-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել էտնտեսական գիտությունների դոկտոր, ԲՀԿ անդամ Վարդան Բոստանջյանը:
Ըստ նրա՝ երկրի ղեկավարությունը, հատկապես նրանք, ովքեր որոշում են կայացնում,  մեկ կարեւոր գործառույթ ունեն. քաղաքացիներին ապահովել աշխատանքով: «ԲՀԿ-ն հայտարարել է, որ մենք Հայաստանի նման փոքր երկրում պետք է կարողանանք զարգացնել գոնե փոքր եւ միջին բիզնեսը, քանի որ դրանք ընդգրկում են բնակչության հիմնական հատվածը, այստեղ մարդիկ շահույթ են ստանում, եւ դրա համար անհրաժեշտ է թեթեւացնել հարկային բեռը», - հիշեցրել է Վարդան Բոստանջյանը: Ըստ նրա՝ կարելի էր ընդհանրապես վերացնել այսպես կոչված եկամտահարկը: «Ինչպե՞ս կարելի է խոսել այն մասին, որ դա արվում է խոշոր ձեռնարկատերերի հարկերից խուսափելը կանխելու նպատակով: Մի՞թե մենք երկիր չենք, մի՞թե չունենք պետական կառույցներ կամ հարկային ծառայություններ, որ փոքր ձեռնարկատերը պետք է հայտնաբերի հարկային խախտումները», - վրդովվել է Վարդան Բոստանջյանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնում «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքը, ըստ որի շրջանառության հարկի դրույքաչափը 3,5%-ից դառնում է 1%,  փոխարենը ՓՄՁ-ները պիտի իրենց ապրանքաշրջանառության վերաբերյալ փաստաթղթեր ներկայացնեն համապատասխան մարմիններ, սակայն խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները հաճախ ապրանքների վերաբերյալ փաստաթղթեր չեն տրամադրում փոքր ու միջին ձեռնարկություններին: Տոնավաճառների աշխատակիցները սեպտեմբերի 25-ին երկրորդ անգամ են իրենց բողոքն արտահայտել, բողոքի հերթական ցույցը նախատեսվում է սեպտեմբերի 29-ին:

В новом законе Армении о «Налоге с оборота» малым и средним предпринимателям представлены такие требования с точки зрения оборота документов, что даже в условиях самых идеальных отношений выполнять их невозможно. Об этом на пресс-конференции 25 сентября заявил доктор экономических наук, член партии «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян.
По его словам, у руководства страны, особенно у тех, кто принимает решения, есть одна очень важная функция: обеспечивать граждан работой. «Партия «Процветающая Армения» заявляла, что мы должны суметь развивать хотя бы малый и средний бизнес в такой не очень большой стране, как Армения, поскольку они охватывают основную часть населения, здесь люди получают прибыль, и для этого необходимо облегчить налоговое бремя», - напомнил Вардан Бостанджян. С его точки зрения, можно было вообще снять так называемый налог на прибыль. «Как можно говорить о том, что это делается с целью исключения уклонения крупных предпринимателей от уплаты налогов? Разве мы не являемся страной, разве у нас нет государственных структур, таможенных или налоговых служб, что малый предприниматель должен выявить налоговые нарушения?», - возмутился Вардан Бостанджян.
Отметим, что новый закон «О налоге с оборота» резко снижает ставку налога с оборота – с 3,5% до 1%, но взамен предусматривает, что малые и средние предприятия должны представлять подтверждающие документы на приобретенный товар. Работники ярмарок 25 сентября уже во второй раз выразили массовое недовольство в связи с изменениями в законе. Очередная акция протеста намечена на 29 сентября.