Հայաստանում գայլերի չհիմնավորված ոչնչացման քաղաքականություն է տարվում, հոկտեմբերի 4-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է կենդանիների իրավունքների պաշտպան, ակտիվիստ Կարինե Փանոսյանը։
Ըստ նրա՝ աշխարհում կան մի քանի տասնյակ կենդանիներ, որոնց գոյությանը վտանգ է սպառնում։  «Վախենում եմ, որ մի քանի տարուց  Հայաստանում գայլ չի մնա։ Գայլը անտառի սանիտարն է, սա նշանակում է, որ նա պահպանում է անտառի էկոլոգիական միջավայրը, նպաստում, որ այն համապատասխանի այն կենսակլիմայական միջավայրին, որն անհրաժեշտ է նաեւ մարդու գոյության համար։
Բայց մենք ոչնչացնում ենք գայլերին, քանի որ խախտել ենք նրանց միջավայրը՝ չվերահսկելով անտառների որսը»,- նշել է Կարինե Փանոսյանը։
Փաստացի, ըստ նրա, անտառում կենդանիներ չկան, եւ ընտրություն չունենալով՝ գայլը ընտանի կենդանիների վրա է հարձակվում։
Նշենք, այս մասին քանիցս խոսվել է։  Նապաստակների եւ մանր այլ կենդանիների չվերահսկվող որսը հանգեցրել է նրան, որ քաղցած գայլերը անգամ ամռանն են սկսել հարձակվել ոչխարների վրա։

YEREVAN. – A policy of unjustified destruction of wolves is conducted in Armenia, animal rights activist Karine Panosyan stated at a press conference on Saturday.
As per Panosyan, there are several dozen endangered animals in the world.
“I fear that there will be no more wolves left in Armenia in several years. The wolf maintains the ecological environment of the forest, it helps that it [i.e., the forest] corresponds to the bioclimatic environment which is necessary for human existence, too.
“But we [, Armenia residents,] are destroying the wolves, since we have violated their environment by not overseeing hunting in the forest,” she noted.
In actual fact, according to Karine Panosyan, there are no animals left in Armenia’s forests, and therefore not having a choice, the wolves are attacking on domestic animals.