Հայտնվել է որդի նոր «Selfmite» տեսակը, որը վարակում է «Android» օպերացիոն համակարգով բջջային սարքավորումները: Այդ մասին գրում է «3Dnews»-ը:
«Selfmite» օրիգինալ մոդիֆիկացիան, ինչպես նշում է աղբյուրը, հայտնաբերվել է 2014թ.-ի հունիսին: Սմարթֆոնում կամ պլանշետում հայտնվելուց հետո ծրագիրը սկսում է SMS-հաղորդագրություններ ուղարկել գտնված կոնտակտներին առաջարկելով ներբեռնել ինչ որ APK (Android Package) ֆայլ: Ընդունելով՝ հասցեատերը վնասակար կոդ է ստանում:
«Selfmite»-ի առաջին տարբերակը, հիշեցնում է աղբյուրը, SMS-ներն ուղարկում էր միայն 20 հեռախոսահամարի: Նոր տարբերակը փորձում է բոլոր կոնտակտներին ուղարկել, ընդ որում շրջափուլերով: Արդյունքում միայն հարյուրավոր վնասված սարքավորումներ վերջին մեկուկես շաբաթվա ընթացքում 150 հազար հաղորդագրություն է ուղարկվել: Եթե տիրոջ սակագնային պլանը չէր նախատեսում անսահմանափակ հաղորդագրություններ, ապա ֆինանսական կորուստը կարող էր զգալի լինել:
Վնասված սարքավորումներ հայտնաբերվել են 16 երկրում, այդ թվում նաեւ Ռուսաստանում: Միեւնույն ժամանակ մեծ չափերի վնաս այն չի կարող հասցնել, քանի որ դրա համար պահանջում է զոհի կողմից անմիջական կիրառում:

Появилась новая версия червя Selfmite, инфицирующего мобильные устройства с операционной системой Android. Об этом пишет 3Dnews.
Оригинальная модификация Selfmite, как уточняет источник, была обнаружена в июне 2014 года. После проникновения на смартфон или планшет программа начинает рассылать SMS по найденным контактам с предложением загрузить некий файл APK (Android Package). Согласившись, адресат текстового сообщения получает вредоносный код.
Первая версия Selfmite, напоминает источник, рассылала SMS только на 20 номеров. Новая модификация пытается отправить сообщения всем контактам в адресной книге, причём делается это циклически. В результате, только с сотни инфицированных устройств за последние полторы недели было разослано 150 тысяч посланий. Если тарифный план владельца гаджета не предусматривает безлимитные SMS, финансовые потери могут оказаться весьма ощутимыми.
Инфицированные устройства выявлены в 16 странах, в том числе в России. Впрочем, на масштабную эпидемию червь всё же не способен, поскольку не эксплуатирует уязвимости Android и требует для установки непосредственной загрузки потенциальной жертвой.