Չպետք է քաղաքականացնել Հայաստաի դպրոցներում անցկացվող ռուսական երգի փառատոնը, նոյեմբերի 6-ին լրագրողներին ասաց ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը՝ պատասխանելով Հայաստանի դպրոցներում «Երգը բարեկամության կամուրջ է» փառատոնի մասին բացասական երանգով հնչեցված հարցին:
«Հորդորում եմ ձեզ, մի փորձեք միջոցառմանը քաղաքական երանգ տալ եւ մի շփոթեք աշխարհաքաղաքականությունը մշակույթի հետ: Ռուսական մշակույթի ստեղծած արժեքներից շատերը համամարդկային են, եւ այստեղ ես ոչ մի նոր բան չեմ ասում», - ընդգծել է նա:
Նախարարը հավելել է, որ օրերս ինքը հանդիպել է ԱՄՆ դեսպանի հետ եւ պայմանավորվել դպրոցի ուսուցիչների անգլերենի վերապատրաստման ծրագրի մասին: «Այնպես որ, շտապում եմ ցրել նրանց մտահոգությունները, ովքեր մոտ են Արեւմուտքին», - հեգնանքով հավելել է Աշոտյանը:

Не нужно политизировать фестиваль русской песни в школах Армении. Об этом заявил журналистам 6 ноября министр образования и науки Армен Ашотян, отвечая на вопрос о фестивале «Песня – мост дружбы» в школах Армении, заданный с негативным оттенком.
«Убедительно прошу вас не пытаться давать мероприятию политическую окраску и не путать геополитику с культурой. Многие из ценностей, созданных русской культурой – общечеловеческие, и здесь я не говорю ничего нового», - подчеркнул он.
На днях, добавил министр, он провел встречу с послом США в Армении, где договорился о программе переподготовки школьных учителей английского языка. «Так что спешу развеять опасения тех, кому ближе Запад», - добавил с иронией Ашотян.