Նոյեմբերի 6-ին Վիետնամի արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարար Վու Հույ Հոանգն ընդունեց Վիետնամում ՀՀ դեսպան Ռաիսա Վարդանյանին:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ընդգծելով երկու երկրների միջեւ ձեւավորված ջերմ եւ գործընկերային հարաբերություններն ու երկու ժողովուրդների բարեկամությունը՝ կողմերն շեշտեցին տնտեսական կապերի խորացման եւ ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Վարդանյանը նախարարին ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսական կյանքի առանձնահատկությունները, տնտեսության ավանդական ճյուղերը, ինչպես նաեւ քննարկեց ներդրումային հնարավորություններն ու ներդրողների համար ստեղծված պայմանները: Դեսպանը Հույ Հոանգին փոխանցեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի՝ Հայաստան այցելելու հրավերը:
Կողմերը քննարկեցին տնտեսական ոլորտում համագործակցության օրակարգում առկա հարցերը՝ համագործակցությունը երկու երկրների առեւտրաարդյունաբերական պալատների միջեւ, գործարար խորհրդի ստեղծումն ու երկու երկրների գործարարների մասնակցությամբ համաժողովի անցկացումը: Համագործակցության խթանման համար զրուցակիցներն ընդգծեցին միջկառավարական հանձնաժողովի եւ իրավապայմանագրային դաշտի ստեղծման անհրաժեշտությունը:
Հույ Հոանգն իր հերթին հայտնեց վիետնամական կողմի պատրաստակամությունը` քայլեր ձեռնարկելու երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման, ներդրումների խթանման, գործարար կապերի հաստատման ուղղությամբ՝ նշելով, որ վիետնամական սպառողներին քաջածանոթ են հայկական արտադրության մի շարք ապրանքատեսակներ: Գործարար կապերի խթանման նպատակով նախարարն առաջարկեց իրականացնել վիետնամցի գործարարների այց Հայաստան:
Կողմերը պայմանավորվեցին սերտորեն համագործակցել քննարկված հարցերի շուտափույթ եւ արդյունավետ իրականացման հարցում:

Министр промышленности и торговли Вьетнама Ву Хю Хоанг провел 6 ноября встречу с послом Армении Раисой Варданян.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, стороны подчеркнули сформировавшиеся между странами партнерские отношения и дружбу народов, подчеркнув необходимость углубления и укрепления связей.
Посол Варданян представила особенности экономической жизни Армении, традиционные направления, а также обсудила инвестиционные возможности и условия, созданные для инвесторов. Посол передала министру приглашение министра экономики Армении Карена Чшмаритяна посетить Ереван.
Стороны обсудили вопросы повестки экономического сотрудничества между торгово-промышленными палатами двух стран, создания бизнес-совета и проведения бизнес-форума. Собеседники подчеркнули важность создания межправительственной комиссии и расширения договорно-правового поля.
В свою очередь, вьетнамский министр выразил готовность предпринять шаги для увеличения товарооборота между двумя странами, стимулирования инвестиций, установления бизнес-связей, отметив, что вьетнамские потребители хорошо знакомы с армянской продукцией. С целью стимулирования связей он предложил организовать визит вьетнамских предпринимателей в Армению.