Հայաստանի չափագիտության ինստիտուտը նոր չափորոշիչներ է ստացել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց էկոնոմիկայի փոխնախարար Սերգեյ Ավետիսյանը՝ մեկնաբանելով որակի եւ արտահանման վերահսկողության զարգացման համար Համաշխարհային բանկի հետ 50 մլն դոլարի վարկային ծրագիրը:
Նա հավելեց, որ ինստիտուտի նյութական բազայի զարգացումը շատ կարեւոր է. դա կօգնի բարձրացնել հայկական արտադրանքի որակի չափանիշների ստուգման արդյունավետությունը:
Աջակցություն կստանա նաեւ Ստանդարտների ազգային ինստիտուտը. երկրում միջազգային մակարդակով արտոնագրված լաբորատորիաների առկայությունը կօգնի ապրանքների սերտիֆիկատների փոխադարձ ճանաչմանը, իսկ դա նշանակում է հայկական ապրանքների ներթափանցումն արտաքին շուկաներ:
«Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է նվազագույնը նման երկու լաբորատորիայի ստեղծում պետական հաստատությունների շրջանակում»,- հավելեց Ավետիսյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսին ստորագրված վարկային համաձայնագիրը հավանության է արժանացել նոյեմբերի 27-ի Կառավարության նիստում:

Институт метрологии Армении получит новые эталоны. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am замминистра экономики Сергей Аветисян, комментируя кредитную программу с Всемирным банком в $50 млн. на развитие контроля качества и экспорта.
Развитие материальной базы института очень важно, добавил он: это поможет повысить эффективность проверок армянской продукции на стандарты качества.
Поддержку получит и Национальный институт стандартов: наличие в стране аккредитованных на международном уровне лабораторий поможет взаимному признанию товарных сертификатов, а значит – проникновению армянских товаров на внешние рынки. «В рамках программы предусматривается создать, как минимум, две такие лаборатории  в рамках государственных учреждений», - добавил Аветисян.
Напомним, что кредитное соглашение, подписанное в августе, было одобрено на заседании Правительства 27 ноября.