Հայ-վրացական հարաբերությունների ներկա փուլը խոստումնալից է, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց բարձր մակարդակով մի շարք այցերի վրա, որոնց ընթացքում քանիցս նշվել էր, որ Հայաստանն ու Վրաստանը բարեկամ երկրներ են եւ պետք է համագործակցեն միջազգային ասպարեզում ու տարածաշրջանում: «Քանի որ երկրները արտաքին քաղաքական տարբեր ուղղություններ են ընտրել, ինչը, ըստ որոշ մասնագետների, կարող է խոչընդոտ դառնալ, երկու պետությունների ղեկավարները այն տեսակետն են պաշտպանում, որ Հայաստանն ու Վրաստանը պետք է տնտեսական բաղադրիչներն օգտագործեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ ժամանակը ցույց կտա՝ որքանով հույսերը կարդարացվեն:
Ըստ Թորոսյանի՝ Վրաստանը նախաստորագրել էր ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը, որից հետո որոշվել էր ճանապարհային քարտեզը՝ ԵՄ-ի պահանջներին համապատասխանելու համար: Ըստ վիզային ռեժիմի՝ օտարերկրացի քաղաքացիները Վրաստանի տարածքում չեն կարող գտնվել 90 օրից ավելի, տարվա ընթացքում՝ 180 օրից ավելի: «Շատ ջավախահայեր ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն, որպեսզի հնարավորություն ունենան Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի մեկնելու, սակայն Վրաստանը չի ընդունում երկքաղաքացիություն, եւ այժմ այդ մարդիկ հայտնվել են խնդրի առաջ՝ զրկվում են Վրաստանի քաղաքացիությունից: Սակայն դա խոչընդոտ չէր մինչեւ 2014 թ. սեպտեմբերի 1-ի վիզային ռեժիմի ներմուծումը, եւ այժմ ջավախահայերը հարկադրված են լքել իրենց տները՝ վիզայի ժամկետն ավարտվելու պատճառով», - բողոքեց Շիրակ Թորսյանը: Նա նաեւ հույս հայտնեց, որ երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցելությունների արդյունքում, համաձայն պայմանավորվածության, մինչեւ մարտի 15-ը այդ խնդիրը կլուծվի:

Нынешний этап армяно-грузинских отношений можно охарактеризовать как многообещающий. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am заявил  депутат парламента от правящей Республиканской партии Армении, глава земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян.
Он обратил внимание на ряд визитов на высшем уровне, в ходе которых неоднократно отмечалось, что Армения и Грузия являются дружественными странами и должны сотрудничать на международной арене и в регионе. «Так как страны избрали разный внешнеполитический курс, что, по мнению ряда специалистов, может стать препятствием, руководство двух республик  придерживается точки зрения, что Армения и Грузия должны воспользоваться экономическими составляющими для развития двусторонних отношений», - сказал депутат, добавив, что время покажет насколько оправдаются эти надежды.
По словам Торосяна, Грузия парафировала Соглашение об ассоциации с ЕС, после чего была определена дорожная карта для соответствия требованиям Евросоюза. Согласно визовому режиму, иностранные граждане не могут находиться на территории Грузии более 90 дней, а в течение года – более 180 дней. «Многие армяне Джавакха получили гражданство Армении, чтобы иметь возможность в качестве трудовых мигрантов отправиться в Россию, однако Грузия не признает двойное гражданство, и сейчас эти люди оказались перед проблемой – лишение грузинского гражданства. Но это не было препятствием до введения с 1 сентября 2014 года визового режима, и сейчас армяне Джавахка вынуждены покидать свои дома из-за истечения срока визы», - посетовал Ширак Торосян. Одновременно он выразил надежду, что по итогам визитов высокопоставленных должностных лиц двух стран, согласно договоренности, до 15 марта эта проблема будет решена.