Ներդրումային ծրագերի համար Հայաստանը հեշտացրել է պայմանները: Այդ մասին NEWS.am թղթակցին հայտարարել է ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը:
Նա հիշեցրել է, որ խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում ընդունված «ԱԱՀ-ի մասին» օրենքի փոփոխությունների համաձայն, այժմ տնտեսվարող սուբյեկտները ցանկացած մասշտաբի ներդրումային ծրագրի դեպքում հարկի հետաձգման իրավունք ունեն: «Բնականաբար, ապրանքի ոչ բոլոր ներմուծումներն ունեն ներդրումային ծրագիր: Ֆիննախն ունի հստակ չափորոշիչներ՝ ներառյալ ապրանքների անվանացանկերը», - հավելել է Միրումյանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ 3 տարով ԱԱՀ-ի հետաձգմանը կարող էին հավակնել ավելի քան 300 մլն դրամ ներդրումային ծրագրի հայտ ներկայացնող ընկերությունները: 2014թ. հունվարի 1-ից այդ շեմը նվազեցվել է մինչեւ 200 մլն դրամ (մոտ 435 հազար դոլար): Ինչպես եւ նախկինում, այն տարածվում է միայն սարքավորումների եւ իրացման այլ ապրանքների ներմուծման վրա: Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքի համար ԱԱՀ-ի հետաձգման մասին որոշումները նախկինի պես ընդունվում են կառավարության կողմից:

Армения облегчила условия для инвестиционных программ. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян.
Он напомнил, что согласно изменениям в законе «Об НДС», принятым на осенней сессии парламента, теперь хозяйствующие субъекты имеют право на отсрочку от налога при инвестиционной программе любого масштаба. «Разумеется, не всякий импорт товара – есть инвестиционная программа. У Министерства финансов четкие критерии для этого, включая номенклатуру товара», - добавил Мирумян.
Отметим, что ранее на отсрочку от НДС на 3 года могли претендовать компании, представляющие заявку на инвестпрограмму более чем в 300 млн. драмов. С 1 января 2014 года порог был снижен до 200 млн. (около $435 тыс.). Как и прежде, он распространяется только на импорт оборудования и других товаров для реализации инвестпрограммы. Решения об отсрочке НДС по-прежнему принимаются Правительством в каждом конкретном случае.