Գյումրիի ողբերգության հանդեպ էմոցիոնալ մոտեցումը հասկանալի է, բայց դրանից հայ-ռուսական հարաբերությունները վերանայելու անհրաժեշտություն չի ծագում: Այս մասին հունվարի 26-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ի պատասխան հարցին, թե Գյումրիի ողբերգության համատեքստում գոհ են արդյոք ՀՀ իշխանությունները ռուսական կողմի հետ հարաբերություններից կամ պե՞տք է ինչ-որ բան փոխել, նախարարը նշել է. «Չեմ կարծում ճիշտ է կապակցել այդ երկու բաները՝ մեր երկկողմ հարաբերությունները եւ ողբերգությունը, որ եղավ Գյումրիում, որի վերաբերյալ հանրային կարծիքի վրդովմունքը եւ զայրույթը մարդկային է եւ հասկանալի: Այնպես ինչպես, որ դուք եք դուք եք ներկայացնում, որ պետք է վերանայել, փոխել՝  չեմ կարծում` տեղին է: Մենք ունենք դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ, համատեղ ջանքերով մտադիր ենք այդ հարաբերություններն առավել խորացնել, ամրապնդել եւ զարգացնել»:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ ողբերգության օրը հանրապետության նախագահը սելեկտորային խորհրդակցություն է անցկացրել իրավապահ մարմինների ղեկավարների հետ, հանձնարարարականներ տվել եւ նշել, որ հանցագործությունը պետք է բացահայտվի ամենակարճ ժամկետում, մեղավորները պատժվեն օրենքի ամբողջ խստությամբ: Այս հարցում հայկական կողմը համագործակցում է ռուսաստանցի գործընկերների հետ:
Նախարարը հիշեցրել է, որ նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել, կապերը պահպանվում են բոլոր մակարդակներով: «Փոխըմբռնում կա առ այն, որ քննությունը պետք է բաց եւ թափանցիկ լինի, եւ մեղավորները պետք է պատժվեն օրենքի ամբողջ խստությամբ»:
Հարցին, թե արդյոք ռուսական կողմը խախտել է երկկողմ համաձայնագիրը Վալերի Պերմյակովի ձերբակալության ընթացքում, նախարարը պատասխանել է, որ ըստ օրենքի՝ փաստաթղթերի մեկնաբանության տարաձայնությունների դեպքում կողմերը դիմում են ԱԳՆ, բանակցություններ են  անցկացվում նման հարցերի լուծման համար հանձնաժողով ստեղծելու ուղղությամբ: Եթե այդպիսի հանձնաժողով է ստեղծվում եւ դարձյալ արդյունք չի լինում, այդ ժամանակ հարցը լուծվում է դիվանագիտական ճանապարհով:

Эмоциональное отношение к трагедии в Гюмри понятно, но из этого не следует необходимость в пересмотре армяно-российских отношений.  Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 26 января на пресс-конференции.
Отвечая на вопрос о том, в контексте трагедии в Гюмри, удовлетворены ли власти Армении отношениями с российской стороной, или что-то надо менять, Министр напомнил, что у Армении с Россией союзнические стратегические отношения. «Эмоции понятны, однако не думаю, что уместно говорить о пересмотре отношений», - заявил министр, добавив, что стороны совместными усилия стремятся углублять и развивать отношения.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что непосредственно в день трагедии президент республики провел селекторное совещание с руководителями правоохранительных органов, дал поручения и отметил, что преступление должно быть раскрыто в кратчайшие сроки, виновные наказаны по всей строгости закона. В этом вопросе армянская сторона сотрудничает с российскими коллегами.
Министр напомнил, что состоялся телефонный разговор президентов, поддерживаются контакты на всех уровнях: «Есть взаимопонимание касательно того, что следствие должно быт открытым и прозрачным, и виновные наказаны по всей строгости закона».
На вопрос о том, имело ли место нарушение российской стороной двусторонних соглашений (в процессе задержания Валерия Пермякова – ред), министр отметил, что согласно существующему порядку, в случае разногласий при трактовке документов стороны обращаются в МИД, проводятся переговоры о создании комиссии для решения таких вопросов. Если такая комиссия создается, и тоже нет результата, тогда вопрос решается дипломатическим путем.