Հայաստանն ու Եվրամիությունն ունեն հարաբերությունները զարգացնելու եւ առաջ ընթանալու փոխադարձ ցանկություն: Այս մասին հունվարի 26-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ըստ նրա՝ կողմերը քննարկում են բոլոր հնարավոր ուղղություններով հարաբերությունների զարգացման նոր իրավական հիմքի ստեղծման հարցը, որը  չի հակասի այլ կազմակերպություններին Հայաստանի անդամակցությանը:
Պատասխանելով Դավոսի գագաթաժողովին հայկական պատվիրակության չմասնակցելու պատճառների մասին հարցին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ մասնակցությունը միջազգային խորհրդաժողովներին սահմանվում է օրակարգից եւ միջոցառման կարեւորությունից ելնելով:  «Չեմ կարող ասել, թե Դավոսը կարեւոր չէ: Սակայն այս անգամ հնարավորություն չկար պաշտոնապես մասնակցելու հանդիպմանը», - նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ ինքը մասնակցելու է Մյունխենի անվտանգության ամենամյա խորհրդաժողովին:

У Армении и ЕС есть обоюдное желание развивать отношения и двигаться вперед. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 26 января на пресс-конференции.
По его словам, стороны обсуждают вопрос создания новой правовой базы для развития отношений по всем возможным направления, что не противоречит участию Армении в других организациях.
Отвечая на вопрос о причинах не участия армянской стороны в саммите в Давосе, Эдвард Налбандян напомнил, что участие в международных конференциях определяется исходя из графика и важности мероприятия. «Не могу сказать, что Давос не важен. Но на этот раз не было возможности официально участвовать во встрече», - отметил министр, добавив, что в ежегодной конференции по безопасности в Мюнхене он примет участие.