Քրդական ինքնապաշտպանակն ուժերը հայտարարել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Քոբանի քաղաքի լիակատար ազատագրման մասին, գրում է լիբանանյան «Ան-Նահար» թերթը:
Ավելի վաղ, քրդական «Փիրաթ» գործակալությունը հաղորդել էր, երկուշաբթի առավոտյան որ քուրդ գրոհայինները քաղաքի արեւելքում գնդակոծել են ծայրահեղականների դիրքերը եւ ազատագրել Քանյա-Քուրդան շրջանը: Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ գործողության ընթացքում ավելի քան 30 զինյալ է ոչնչացվել: Ողջ մնացած իսլամիստները անհետացել են քաղաքի մոտակա գյուղերում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: http://ria.ru/
Անցած շաբաթ քաղաքի պաշտպաններին հաջողվել էր գրավել Միշթանուր բարձունքը, ազատագրել Բոթան թաղամասը եւ վերահսկողություն սահմանել քաղաքի գլխավոր մուտքերի՝ «Քոբանիի դարպասների» եւ «Հալեպի դարպասների» նկատմամբ:
Ավելի քան 4 ամիս մարտեր են մղվել Քոբանիի ազատագրման համար: ԻՊ-ի զինյլաների գրոհի սկզբից (սեպտեմերի 16) ավելի քան 1,2 հազար մարդ է զոհվել: Ավելի քան 2 հազար խաղաղ բնակիչներ փախել են հարեւան Թուրքիա: Քոբանիում «Իսլամական պետության» զինյալներին դիմակայում են քրդական ինքնապաշտպանակն ուժերը՝ իրաքյան Քուրդիստանի «Փեշմերգ» զինված խմբավորման մարտիկների աջակցությամբ:

Курдские силы самообороны заявили о полном освобождении города Кобани на севере Сирии от боевиков террористической группировки «Исламское государство», пишет в понедельник ливанская газета «ан-Нахар».
Ранее курдское агентство «Фират» сообщало, что курдские ополченцы в понедельник утром разгромили позиции экстремистов на востоке города и освободили район Канья-Курдан. По данным СМИ, за время операции было ликвидировано более 30 боевиков. Оставшиеся исламисты скрылись в поселках близ города, передает РИА Новости
На прошлой неделе замглавы отрядов народной самообороны города Кобани Оджалан Исо заявил, что защитникам города удалось взять господствующую над городом высоту Миштанур, освободить квартал Ботан, установить контроль над главными въездами в город — «воротами Кобани» и «Алеппскими воротами». Тем самым была закрыта дорога, по которой поступало подкрепление террористов из соседней провинции Ракка.
Бои за Кобани, расположенный на севере Сирии, шли более четырех месяцев. С начала наступления боевиков ИГ (16 сентября) погибло более 1,2 тысячи человек. Около 2 тысяч мирных жителей бежали в соседнюю Турцию. Боевикам «Исламского государства» в Кобани противостоят курдские силы самообороны при поддержке бойцов военных формирований иракского Курдистана «пешмерга».