New York Times-ի լրագրողներն այցելել են ԼՂՀ: The New York Times պարբերականի Մոսկվայի բյուրոյի ղեկավար Նիլ Մաքֆարքուհարը 2014 թ. սեպտեմբերի 29-ին դիմել է  ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ խնդրելով աջակցել բյուրոյի աշխատակիցներ՝ լրագրող Դեւիդ Հերզենհորնին, լուսանկարիչ Սերգեյ Պոնոմարյովին և թարգմանիչ Ալեքսանդրա Օդինովային ԼՂՀ-ում լրագրողական գործունեություն իրականացնելու համար հավատարմագիր ստանալու հարցում։ Այս մասին հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը, ըստ որի, The New York Times-ի լրագրողները ԼՂՀ են այցելել «Ադրբեջանի օրենսդրության համաձայն»:
«Լրագրողների հավատարմագրումը կատարվել է ԼՂՀ ԱԳՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունում՝ համաձայն ԼՂՀ «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի պահանջների։
Միաժամանակ, տվյալ լրագրողներին տրվել է ԼՂՀ մուտքի արտոնագիր՝ ըստ ԼՂՀ մուտք գործելու կարգի»,-ասել է Անի Սարգսյանը:

Корреспонденты New York Times посетили Карабах по визам Нагорно-Карабахской Республики. Об этом заявила пресс-секретарь МИД НКР Ани Саркисян, комментируя по просьбе ДЕ-ФАКТО утверждения пресс-секретаря МИД Азербайджана о том, что журналисты издания The New York Times посетили НКР «в соответствии с азербайджанским законодательством».
По ее словам, 29 сентября 2014г. руководитель московского бюро издания The New York Times Нил Макфаркуар обратился в Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики с просьбой оказать содействие сотрудникам бюро – журналисту Дэвиду Херзенхорну, фотографу Сергею Пономареву и переводчику Александре Одиновой – в вопросе получения аккредитации для осуществления ими журналистской деятельности в НКР.
«Журналисты были аккредитованы в Управлении информации и по связям с общественностью МИД НКР в соответствии с требованиями закона НКР «О средствах массовой информации». Одновременно с этим журналистам в соответствии с порядком въезда в НКР были выданы въездные визы», – подчеркнула пресс-секретарь МИД НКР.