Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը, փետրվարի 8-ին, որպես գլխավոր հյուր, մասնակցեց եւ ելույթ ունեցավ Շվեդայի ասորիների միության կողմից կազմակերպված երեկոյին՝ նվիրված ասորի դասական գրող, հասարակական գործիչ Նաում Ֆաիքի հիշատակին։
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ իր խոսքում դեսպան Ապիտոնյանն անդրադարձավ հայ-ասորական պատմական, կրոնական եւ մշակութային կապերին, ներկայացրեց Հայաստանում բնակվող ասորիների վիճակը, խոսեց Սփյուռքում երկու համայնքների փոխգործակցության մասին։
Ելույթի հիմնական մասը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին։
Դեսպանն ընդգծեց, որ 1915թ. Ցեղասպանության պատշաճ իրավական գնահատականի բացակայությունը համապատասխան պայմաններ է ստեղծում մեր օրերում մարդկության դեմ նման հանցագործությունների իրականացման համար։ Որպես դրա վառ օրինակ` մատնանշվեցին Սիրիայում եւ Իրաքում տիրող իրավիճակի հետեւանքով տարածաշրջանի հայ, ասորի, եզդի եւ այլ ժողովուրդների նկատմամբ իրականացվող ոճրագործությունները։
Դեսպանն ընդգծեց, որ Հայաստանը շարունակելու է Ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման միջազգային արշավը, ինչի լավագույնս իրականացմանը նպաստելու համար կարեւոր է Շվեդիայում եւ այլ երկրներում հայ եւ ասորի համայնքների միջեւ առկա համագործակցության ամրապնդումը եւ համատեղ ձեռնարկների իրականացումը։

YEREVAN. – On February 8, Armenia’s Ambassador to Sweden, Artak Apitonian, attended as the main guest and addressed at an evening event organized by the Association of Assyrians in Sweden, and devoted to Assyrian classical writer and public figure Naum Faiq.
In his remarks, Ambassador Apitonian reflected on Armenian-Assyrian ties, presented information the Assyrians living in Armenia today, and spoke about the collaboration between the two communities in the diaspora, the Armenia MFA press service informed.
The main part of the diplomat’s remarks was devoted to the international recognition of the Armenian Genocide. In this connection, the ambassador stressed that the absence of a proper legal assessment of the 1915 genocide creates appropriate conditions today for the perpetration of such crimes against humanity. He added that Armenia will continue its international campaign toward the recognition and condemnation of the Armenian Genocide.