Միգրացիոն արգելք ունեցող ՀՀ քաղաքացիները, ըստ «Բնակչության զբաղվածության մասին» օրենքի, ռիսկի ենթակա անձիք են եւ օգտվում են սոցիալական ծառայությունների առաջնահերթություններից: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 12-ին, Կառավարության շենքի մոտ լրագրողներին ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը:
«Միգրացիոն արգելք ունեցող քաղաքացիները ռիսկի ենթակա անձիք են, ընդգրկվում են զբաղվածության պետական ծրագրերում, այդ թվում՝ ուսուցման, վերամասնագիտացման: Նախատեսվում է միգրացիոն ռիսկ ունեցող մարդկանց ընդգրկել այդ նաեւ զբաղվածության ակտիվ ծրագրերում, որոնք այս տարի ավելի մեծ թիվ են կազմում»,- ասաց Արտեմ Ասատրյանը:
Նշենք, որ ՌԴ մուտքի արգելքի դեմ բողոքող՝ Հայաստանի մի քանի տասնյակ քաղաքացիներ այսօր կրկին Կառավարության մոտ էին: Նրանք Կառավարությունից խնդրում են օգնել իրենց լուծել խնդիրը:

Граждане Армении, на которых наложен миграционный запрет, в соответствии с законом «О занятости населения» считаются лицами, подверженными риску, и пользуются привилегиями при предоставлении   социальных услуг. Об этом 12 февраля перед зданием Правительства Армении заявил журналистам министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян.
«Граждане, на которых наложен миграционный запрет, являются лицами, подверженными риску, и включаются в государственные программы занятости, в том числе в программы обучения и переподготовки. Планируется также включить людей, подверженных миграционному риску, в активные программы занятости, которых в этом году больше», – сказал Асатрян.
Отметим, что несколько десятков граждан Армении, протестующих против запрета на въезд в Россию, 12 февраля вновь собрались у здания Правительства Армении. Они просят помочь им с решением их проблемы.