Հնդկաստանի մայրաքաղաքի Նախագահական պալատի Մոգոլյան այգիները բաց են այցելության համար: Մեծ Մոգոլների կայսրության բազմաթիվ այգիներին նմանության շնորհիվ իրենց անվանումը ստացած Մոգոլյան այգիներում այս տարի 6 գույնի՝ կարմիր, վարդագույն, դեղին, մանուշակագույն, կարմրադեղին եւ կարմրաճերմակ 10 հազար կակաչ է բացվել: Դրանք, ինչպես նաեւ արհեստական ավազանը, այցելուները հնարավորություն ունեն տեսնել առաջին անգամ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այգիները հյուրեր կընդունեն մինչեւ մարտի 15-ը:
Նախագահական պալատի կառուցումը սկսվել է 1911 թվականին, երբ որոշվել է Հնդկաստանի մայրաքաղաքը Կալկաթայից փոխադրել Նյու Դելի: Շինարարությունն ավարտվել է 1929 թվականին: Սա աշխարհում ամենամեծ նախագահական նստավայրն է: 154 հեկտարից 139-ում ծառեր եւ մի քանի տասնյակ հազար ծաղիկներ են աճեցնում:
Այգիներում գերակշռում են վարդերը՝ 120 տեսակ, այդ թվում՝ մի քանի տեսակ, որոնք աճեցրել են Հնդկաստանում եւ կոչել հայտնի մարդկանց անուններով:
Մոգոլյան այգիներն այցելուների առջեւ բացվում են ամեն տարի գրեթե նույն ժամանակահատվածում. փետրվարի կեսերից մինչեւ մարտի կեսը: Անցյալ տարի այգիները գրեթե 600 հազար այցելու են ունեցել, ինչը երկու անգամ ավելի է, քան 2006 թվականին:

Могольские сады Президентского дворца в столице Индии открылись для посещения. В этом году в садах, названных благодаря схожести с многочисленными парками империи Великих Моголов, сохранившихся на территории этой страны до наших дней, распустились 10 тысяч тюльпанов шести цветов - красного, розового, желтого, фиолетового, красно-белого и красно-желтого. Их, а также искусственно созданный пруд с лотосами посетители дворца смогут увидеть впервые. Сады будут принимать туристов до 15 марта, передает ТАСС.
Строительство Президентского дворца началось в 1911 году после того, как было принято решение перенести столицу Индии из Калькутты в Нью-Дели, и завершилось в 1929 году. Из 154 гектаров территории - это самая большая резиденции главы государства в мире - 139 гектаров занимают пять тысяч деревьев и несколько десятков тысяч цветов.
Больше всего в садах роз - 120 сортов, в том числе несколько выведенных в Индии и названных в честь известных людей
Могольские сады президентского дворца открыты для посещения только раз в год примерно в одно и то же время - с середины февраля до середины марта. Отчасти благодаря тому, что вход в комплекс бесплатный, число туристов, посещающих его, каждый год растет. В минувшем году сады посмотрели почти 600 тысяч человек. Это вдвое больше, чем в 2006 году.