Բրունելի համալսարանի գիտնականները հետազոտություն են անցկացրել 125 տղամարդու եւ կնոջ մասնակցությամբ: 3D սքաների օգնությամբ նրանք ուսումնասիրել են կամավորների արտաքին տվյալները:
Մասնակիցները հարցաթերթիկներ են լրացրել, որոնք նախատեսված են եղել նրանց եսասիրության ու անհավասարության (իրենց մյուսներից ավելի լավը համարելու հակվածության) չափը գնահատելու համար: Բացի այդ, մասնագետները սոցիալական գիտափորձ են անցկացրել: Ըստ The Independent-ի, մասնակիցներին գումար են տվե, իսկ հետո խնդրել են վերադարձնել այն:
Այնուհետեւ կամավորներին գնահատել են երկու տարբեր խմբերում ընդգրկված անկախ փորձագետները: Առաջին խումբը գնահատել է գրավչությունը, իսկ երկրորդ խումբը, արդյո՞ք մասնակիցները հավասարության կողմնակից են: Ընդհանուր առմամբ, փորձագետները կարծում են, որ գեղեցիկ կանայք եւ տղամարդիկ հակված չեն սատարել հավասարության գաղափարը:
Ըստ MedDaily-ի, փորձագետների կարծիքները մասամբ համընկել են հարցաթերթիկների եւ գիտափորձի արդյունքների հետ: Գեղեցիկ տղամարդիկ հաճախ իրենց եսասիրաբար են պահում: Բացի այդ, նրանք ավելի պակաս առատաձեռն են:

В исследовании ученых из Университета Брунеля приняли участие 125 мужчин и женщин. С помощью 3D-сканера исследователи изучили параметры добровольцев, например, их стройность, отношение талии к груди у мужчин и талии к бедрам у женщин. Участники заполнили личностные опросники, предназначенные для оценки эгоизма и неравенства (склонности считать себя лучше других). Также специалисты провели социальный эксперимент. Участникам дали деньги, а потом попросили отдать их обратно, рассказывает The Independent.
Затем добровольцев оценили независимые эксперты из двух разных групп. Эксперты из первой группы оценивали привлекательность, а судьи из второй предполагали, являлись ли участники альтруистами и сторонниками равенства. В целом эксперты считали, что красивые мужчины и женщины менее альтруистичны и не поддерживают идеи равенства, передает MedDaily
Мнения экспертов частично совпадали с результатами анкетирования и эксперимента. Красивые мужчины чаще вели себя эгоистично. К тому же, они оказались менее щедрыми. Однако для женщин это не было характерно. Ученые считают результаты неоднозначными. По их словам, обнаруженная корреляция далеко не идеальна, так что многие красивые мужчины могут быть альтруистами.