Փետրվարի 17-ին, 6,9 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել Ճապոնիայի հյուսիս-արեւելքում: Այս մասին հաղորդում է երկրի ազգային օդերեւութաբանական վարչությունը:
ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության տվյալներով, երկրաշարժը տեղի է ունեցել Հոնսյու կղզուց արեւելք ընկած հատվածում, Միյակո քաղաքից 220 կմ հեռավորության վրա, տեղի ժամանակով 08.15-ին:
Իվատե պրեֆեկտուրայում ցունամիի վտանգի հայտարարություն է տարածվել: Հարակից բնակավայրերի բնակիչներին խորհուրդ է տրվում լքել իրենց տները: Ավելի ուժ զգուշացումը հանվել է:
Զոհերի ու ավերածությունների մասին տեղեկություն չկա: Երկրաշարժը մոտակա ատոմակայանի աշխատանքի վրա չի ազդել: Միաժամանակ, Japan Railway ընկերությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է արագընթաց գնացնքների երթեւեկությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

Землетрясение магнитудой 6,9 произошло во вторник, 17 февраля, на северо- востоке Японии. Об этом сообщает национальное метеорологическое управление страны.
Землетрясение, по данным Геологической службы США, произошло в 08:15 по местному времени в море к востоку от острова Хонсю примерно в 220 километрах от города Мияко, очаг залегал на глубине 10 километров.
В префектуре Иватэ объявлена угроза цунами, жителям прибрежных районов рекомендовано срочно эвакуироваться в безопасное место. Позднее предупреждение было отменено.
Информация о жертвах и разрушениях пока отсутствует. Землетрясение, как заявили в компании Tohoku Electric Power, не повлияло на работу атомных электростанций. В то же время компания Japan Railway временно приостановила движение скоростных поездов Shinkansen, передает ТАСС