Փետրվարի 17-ին Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պիեռ Անդրիոյին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Հանդիպմանը շարունակվեցին քննարկումները՝ ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ:
Նախարար Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ հունվարի 27-ի համանախագահների հայտարարությունից, փետրվարի 7-ի ԵԱՀԿ գործող նախագահի եւ եռանախագահների հայտարարությունից հետո Բաքուն, բացահայտ արհամարհանք դրսեւորելով, շարունակել է հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումները, սադրանքները եւ եռանախագահների կողմից մատնանշված անթույլատրելի հռետորաբանությունը։
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի մշակմանը իբր ձեռնամուխ լինելու մասին Բաքվի մտասեւեռմանը՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը իրականում նպատակ է հետապնդում ձախողել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների շուրջ տարիների բանակցային գործընթացի արդյունքները: Բաքուն փորձում է օգտագործել իր իսկ պատճառով հակամարտության չլուծված լինելը՝ արդարացնելու համար երկրի ներսում մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումները, ընդդիմախոսների դեմ բռնաճնշումները։
«Երբ համաձայնություն ձեռք բերվի հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ, եւ դրան իր համաձայնությունը տա նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի, Արցախի եւ Հայաստանի միջեւ՝ մշակելու խաղաղության համապարփակ պայմանագիրը», - ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նախարար Նալբանդյանը, անդրադառնալով Արցախի դատարանի կողմից դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտերին որպես «մոլորված անմեղ գառնուկներ» ներկայացնելու Բաքվի փորձերին, նշեց, որ դրանք սնանկ են։
«Վերջիններիս հանցագործությունները փաստագրված եւ ապացուցված են, ներառյալ՝ նրանց կողմից տասնյոթ տարեկան պատանու առեւանգումը, խոշտանգումը եւ դաժան սպանությունը», - ընդգծեց Հայաստանի արտգործնախարարը։

Глава МИД Армении Эдвард Налбандян 17 февраля провел встречу с прибывшими в Ереван в рамках регионального визита сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (РФ), Джеймсом Уорликом (США), Пьером Андриу (Франция) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на встрече продолжилось обсуждение процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Эдвард Налбандян обратил внимание сопредседателей на тот факт, что Баку, проявив откровенное неуважение к заявлению сопредседателей 27 января, заявлению действующего председателя и сопредседателей ОБСЕ 7 февраля, продолжил грубые нарушения режима перемирия, провокации и указанную сопредседателями недопустимую риторику.
Коснувшись прозвучавших из Баку заявлений касательно разработки мирного соглашения, глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что руководство Азербайджана в действительности преследует цель провалить результаты продлившегося годы переговорного процесса вокруг основных принципов урегулирования. Баку пытается использовать создавшуюся по его же вине ситуацию нерешенности для оправдания грубейших нарушений прав человека, насилие в отношении оппозиции.
«Когда будет достигнуто согласие по основным принципам, и с ними согласится Нагорный Карабах, тогда будет возможно начать переговоры между Азербайджаном, Арцахом и Арменией для разработки всеобъемлющего соглашения о мире», - заявил Эдвард Налбандян.
Коснувшись попыток представить азербайджанских диверсантов, осужденных судом НКР, в качестве «заблудших овечек», министр заявил, что подобные попытки несостоятельны. «Совершенные ими преступления   доказаны и есть соответствующие свидетельства, в том числе по части похищения, пыток и жестокого убийства 17-летнего юноши», - подчеркнул глава МИД Армении.