Ռուսաստանի տնտեսական ծանր իրադրությունն ազդեց նաեւ այդ երկրի աշխատանքային միգրանտների վրա: Թվարկենք խնդիրներից միայն մի քանիսը. դրամական փոխանցումների համար անբարենպաստ արտարժույթի փոխարժեքը, երկնիշ գնաճը, աշխատանքի տեղավորման հարցում խնդիրները:
Չնայած բազմաթիվ միգրանտներ ստիպված համաձայնում էին աշխատել նույնիսկ այդ պայմաններով, Ռուսաստան կոնկրետ անձանց մուտքի կանոնների խստացումը (ընդհուպ մինչեւ արգելքը) բավական բարդացրեց իրավիճակը:
Այս բոլոր խնդիրների օրինաչափ արդյունքը եղավ «ռուսական» դրամական փոխանցումների հոսքի հսկայական անկումը: Նախ ներկայացնենք բոլոր երկրների մասով ցուցանիշները: Պաշտոնական տվյալներով, ոչ առեւտրային նշանակության մասնավոր փոխանցումների ընդհանուր գումարը, որոնք անցյալ տարի փոխանցվել են բանկերի միջոցով, նվազել է 141.2 մլն դոլարով կամ 7.6%-ով:
Նշենք, որ այլ երկրներից (առանց Ռուսաստանի) դրամական փոխանցումների գումարն անցյալ տարի ավելացել է գրեթե 31.2 մլն դոլարով կամ 11.8%-ով: Սակայն այդ երկրների ազդեցությունն ընդհանուր ցուցանիշի վրա այնքան էլ մեծ չէ: Չնայած «ռուսական» փոխանցումների մասնաբաժինն անցյալ տարի նվազել է 3 տոկոսային կետով, այն, ամեն դեպքում, շարունակում է տպավորիչ մնալ՝ 83%: Այդ գործոնն էլ «ճակատագրական դեր» խաղաց: Ռուսական փոխանցումների ներհոսքի հսկայական անկումը (172.4 մլն դոլարով կամ 10.7%-ով) կանխորոշեց ընդհանուր ցուցանիշի բացասական շարժը:
«Ռուսական» դրամական փոխանցումների համար ամենից կործանարարը դեկտեմբերն էր, երբ մեր հյուսիսային հարեւանի մոտ առկա ճգնաժամային երեւույթները հասան տարեկան առավելագույնին: Այդ ամսվա ընթացքում Ռուսաստանից փոխանցումները տարեկան կտրվածքով կրճատվեցին գրեթե 63 մլն դոլարով կամ ավելի քան 1.6 անգամ:
Նշենք, որ Հայաստանից Ռուսաստան դրամական փոխանցումների հոսքն անցյալ տարի ավելացել է գրեթե 22.9 մլն դոլարով կամ 12.7%-ով: Արդյունքում, Ռուսաստանի գծով ներհոսք-արտահոսքում դրական սալդոն նվազել է 195.3 մլն դոլարով:

Тяжелое состояние экономики России отразилось и на трудовых мигрантах в этой стране. Перечислим лишь некоторые из проблем: неблагоприятный для денежных переводов курс валют, двузначная инфляция, возросшие проблемы с трудоустройством. Хотя многие трудовые мигранты вынужденно соглашались работать даже в этих условиях, ужесточение правил въезда (включая прямой запрет) в Россию конкретным лицам намного усложнило ситуацию.
Закономерным итогом всех этих проблем стал грандиозный спад в притоке «российских» трансфертов. Вначале приведем показатели по всем странам. По официальным данным, общая сумма частных трансфертов некоммерческого назначения, переведенных через банки в прошлом году, сократилась на $141,2 млн., или же на 7,6%.
Заметим, что сумма трансфертов из других стран (без России) увеличилась в прошлом году почти на $31,2 млн., или же на 11,8%. Однако влияние этих стран на общий показатель не столь уж велико. Хотя доля «российских» трансфертов и снизилась в прошлом году на 3 процентных пункта, она все же продолжает оставаться внушительной – 83%. Этот фактор и сыграл свою «роковую роль». Грандиозный спад в притоке российских трансфертов (на $172,4 млн., или же на 10,7%) предопределил минусовой сдвиг в общем показателе.
Наиболее сокрушительным для «российских» трансфертов оказался декабрь, когда кризисные явления у нашего северного соседа достигли своего годового максимума. В этом месяце сумма трансфертов из России сократилась в годовом исчислении почти на $63 млн., или же более чем в 1,6 раза.
Заметим, что отток трансфертов из Армении в Россию в прошлом году увеличился почти на $22,9 млн.или же на 12,7%. В итоге положительное сальдо в притоке-оттоке по линии России уменьшилось на $195,3 млн.