Հարկային օրենսդրության բարեփոխումը կխթանի Հայաստանում ոսկու հարստացումը։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը՝ պատասխանելով NEWS.am-ի թղթակցի հարցին։
Ներկայումս, քանի որ ԱԱՀ-ից ազատված են ոսկերչական արտադրության բոլոր փուլերը, բացի վաճառքից, առաջանում է ԱԱՀ դեբետավորման հարց։ Ոսւտի նախարարությունը պատրաստվում է առաջարկել ԱԱՀ-ից ազատելու փոխարեն զրոյական դրույք։ Այդ դեպքում ԱԱՀ դեբետավորման հնարավորություն կլինի ոչ միայն վերջնական օղակի՝ ոսկերիչների, այլ նաեւ սկզբնական՝ լեռնամետալուրգիական ընկերությունների մոտ։
«Երբ «ԳեոՊրոմայնինգի» հետ սկսի աշխատել նաեւ Lydian International ընկերությունը, մենք մինչեւ 2017թ. կունենանք նվազագույնը 11-14 տոննա՝ Դորեի ձուլվածքով։ Այն փոփոխություններով, որ առաջարկում ենք, ոսկի արդյունահանող ընկերությունները կկարողաքնան դեբետավորել իրենց ծախսերը ներհայաստանյան գործարքներում։ Այդ դեպքում նրանք շահագրգիռ կլինեն Դորեի ձուլվածքը երկրի ներսում հարստացման հանձնելու։ Իսկ երբ բավարար ծավալներ լինեն, Հայաստանի տարածքում իրացումն արդյունավետ կլինի»,- նկատել է Ճշմարիտյանը։

Реформа законодательства по налогу на добавленную стоимость станет стимулом для аффинажа золота в Армении. Об этом заявил 5 марта министр экономики Армении Карен Чшмаритян, отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am
В настоящее время, поскольку от НДС освобождены все этапы ювелирного производства, но не продажа готовых изделий, возникает вопрос с дебетированием НДС.
Поэтому министерство готовится предложить вместо освобождения от НДС нулевую ставку. В этом случае возможность дебетировать НДС появится не только у конечного звена - ювелиров, но и у начального - горно-металлургических компаний.
«Когда вместе с «ГеоПромайнингом» начнет работать и Lydian International (нынешняя первая и перспективная вторая крупнейшие в Армении золотодобывающие компании - Ред), мы до 2017 г. будем иметь минимум 11-14 т золота в сплаве Доре. При том изменении, которое мы предлагаем, золотоизвлекательные фабрики смогут дебатировать свои расходы по сделкам внутри Армении. В этом случае они будут заинтересованы продавать сплав Доре на аффинаж уже внутри страны. А когда пойдут его достаточные объемы, реализация внутри Армении станет эффективной», - отметил Чшмаритян.