Հարկավոր է ճիշտ բառեր օգտագործել, եւ Հայոց ցեղասպանությունն իր անունով կոչել: Այս մասին մարտի 17-ին Երեւանում Եվրանեսթի Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի ժամանակ հայտարարեց Չեխիայից Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Յարոմիր Շտետինան:
Նա նշեց, որ վերջերս Ռուանդայում է եղել, որտեղ մարդկության դեմ իրագործված հանցագործության ճանաչման հրամայականն առավել սուր է զգացվում: Շտետինան նաեւ հավելեց, որ Ռուանդայում ցեղասպանությանը կամ Հոլոքոստին մեկ հայացք նետելն անգամ բավարար է՝ հասկանալու համար, թե որքան անհրաժեշտ է անհապաղ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Եթե ցանկանում ենք ապագայում կանխել ցեղասպանություններն ու էթնիկ զտումները, ապա եկեք ճիշտ բառեր օգտագործենք. Հայոց ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է եղել»,- ամփոփեց չեխ պատգամավորը:

YEREVAN. – One needs to use right terms to be specific about history. This requires to call Armenian Genocide a Genocide, Jaromir Stetina, a member of the EU Parliament from the Czech Republic, said on Tuesday at the plenary session of the Euronest parliamentary assembly in Yerevan.
The MP said that he had recently visited Rwanda, where the necessity to recognize crimes against humanity is particularly evident. Even a brief glance at Holocaust or Rwandan Genocide urges a swift recognition of Armenian Genocide, too.
“If we want to stop further genocide and ethnic cleansing, let us use right terms, right words. Armenian genocide was genocide,” he concluded.