Թուրքիայում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին, իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը շարունակում է վերահսկողության ուժային մեթոդներ կիրառել, գրում է ֆրանսիական «Le Figaro» թերթը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նպատակ է դրել զբաղեցնել խորհրդարանի 550 տեղերից 400-ը, բայց վերջին հարցումները նման պատկեր չեն տալիս, նշում է պարբերականը:
Twitter-ի եւ YouTube-ի հասանելիությունը ժամանակավորապես սահմանափակելը իշխանությունների խիստ միջոցներից մեկն էր, որի նպատակը դատախազին պատանդ վերցնելու պահին արված լուսանկարների տարածումը դադարեցնելն էր:
Երկու օր անց իրավապահ մարմինները դատի են տվել թուրքական 4 թերթերի, որոնց մեղադրում են ահաբեկչության քարոզչություն իրականացնելու մեջ: Երկրի խոշորագույն մեդիա-հոլդինգներից մեկy՝ Dogan-ը, ստիպված է եղել պաշտոնապես ներողություն խնդրել այդ լուսանկարը հրապարակելու համար:
Թուրքիայում իրավիճակը լարված է: Դատախազին պատանդ վերցնելու հաջորդ օրը մի կին կրակ էր բացել Ստամբուլի ոստիկանների ուղղությամբ, որին ոստիկանները գնդակահարել էին: Թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, պարզվել է, որ նա Էլիֆ Սուլթան Քասեմն է, ով երկար տարիներ եղել է DHKP-C (ժողովրդական ազատագրման ճակատ) զինված խմբավորման կազմում: Դրանից հետո Թուրքիայի ձախ արմատական շրջանակներում ձերբակալությունների շղթա է սկսվել: Երկրի խոշորագույն քաղաքներում ձերբակալվել է մոտ 60 մարդ:
Բացի այդ, շաբաթ օրը հարձակում է տեղի ունեցել «Ֆեներբահչե» ֆուտբոլային ակումբի ավտոբուսին վրա:
Այս իրադարձությունները թարմացրել են 1990-ականների հարձակումների մասին հիշողությունը եւ բորբոքել առանց այդ էլ լարված իրավիճակը, գրում է թերթը:

В преддверии назначенных на 7 июня парламентских выборов правящая партия Турции продолжает применять силовые методы контроля, пишет французская газета «Le Figaro».
Президент Реджеп Тайип Эрдоган, избранный в прошлом августе, поставил цель занять 400 из 550 мест в парламенте, но данные последних опросов такой картины не дают, отмечает издание.
Временно перекрытый доступ к Twitter и YouTube стал одной из жестких мер власти, предпринятых с целью остановить распространение фото, на котором забирают в заложники прокурора.
Через два дня правоохранительные органы открыли дело на четыре турецкие газеты, которых обвинили в террористической пропаганде. Один из крупнейших медиа-холдингов страны «Dogan» был вынужден принести официальные извинения в своих изданиях за размещение снимка.
Эти события вписываются в напряженную ситуацию в Турции. На следующий день после захвата прокурора в заложники по стамбульским полицейским открыла огонь некая женщина, застреленная силами правопорядка.
По сообщениям турецких СМИ, ею оказалась Элиф Султан Касем, долгие годы состоявшая в вооруженном формировании DHKP-C (Фронт народного освобождения). После этого в леворадикальных кругах Турции прошла волна арестов. В крупнейших городах было арестовано около 60 человек. В субботу был даже атакован автобус футбольной команды «Фенербахче».
Эти события оживили старую память об атаках 90-ых и распалили и без того напряженную ситуацию, пишет газета.