Մեկ դար առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները անկասկած ողբերգական էին եւ շարունակում ենարթնացնել ուժեղ զգացմունքներ։ Մարդասիրական տեսանկյունից դա ողբերգություն է։ Այս մասին նշել է ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար ՍարաԷպրեխտն:
Նա նշել է, որ  հանձնագրին համահունչ՝ ցանկանում են շեշտել Օսմանյան տիրապետության տակ ապրած անթիվ հայերին բաժին հասած վիթխարի տառապանքները հիշելու եւ զոհերին ոգեկոչելու կարեւորությունը։ ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարի փոխանցմամբ՝ այս հարյուրամյա տարելիցն այն պահն է, երբ մենք ընդգծում ենք մարդկային արժանապատվության հանդեպ հարգանքի ամրապնդման եւ այն ջանքերի անհրաժեշտությունը, որոնք միտված են կանխելու նման ողբերգությունների կրկնությունը աշխարհի ցանկացած վայրում։
Իսկ թե ինչպե՞ս է ԿԽՄԿ-ն որակում այդ իրադարձություններն իրավական տեսանկյունից, նա նշել է հետեւյալը. «Մենք հասկանում ենք, որ մեծ հետաքրքրություն կա ճշգրտելու,թե որ երկրները կամ կազմակերպություններն են Օսմանյան տիրապետության տակ տեղի ունեցած այդ սարսափելի իրադարձությունները պաշտոնապես ճանաչում որպես ցեղասպանություն։ Սակայն, որպես չեզոք եւ անկախ մարդասիրական կազմակերպություն, ԿԽՄԿ-ն չի մասնակցում նմանատիպ բանավեճերի։ ԿԽՄԿ-ն միջազգային մարդասիրական կազմակերպություն է, որը 150 տարի աշխատում է բռնության իրավիճակներում»։
Իսկ թե  ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել կազմակերպությունն այն տարիներին հայ ժողովրդին աջակցելու ուղղությամբ, ապա պատվիրակության ղեկավարի փոխանցմամբ՝ 100 տարի առաջ  կազմակերպությունն այն չէր, ինչ այսօր է։ «Ցավոք, այն ժամանակ մենք դեռ չունեինք ծավալուն ներկայություն եւ զոհերի համար հասանելի լինելու հնարավորություն, մի բան, որ հիմա բնորոշում է մեր աշխատանքը։ Այդ ժամանակ տիրող իրավիճակում անհնարին էր անմիջական աջակցություն ցուցաբերելը։ Այնուամենայնիվ, այդ իրադարձություններին հաջորդող մի քանի տարիների ընթացքում ԿԽՄԿ-ն օգնություն է տրամադրել հայ երեխաներին։ Այն համակարգել է մի շարք կազմակերպությունների ջանքերը՝ օգնելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի հետեւանքներից տառապող երեխաներին Հայաստանում։
ԿԽՄԿ-ն ունի հին ժամանակներից պահպանվող տարատեսակ փաստաթղթերի հարուստ արխիվ։ Այդ տարիներին առնչվող ԿԽՄԿ արխիվը բաց է հանրության համար, եւ հետաքրքրվող ամեն ոք կարող է ուսումնասիրել այն։ Այնտեղ գտնվող աղբյուրներն արտացոլում են ԿԽՄԿ-ի պատմական դիրքորոշումը, ինչպես նաեւ կազմակերպության գործողությունները, որոնք հետեւանք էին Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի կոտորածի հանդեպ խորը մտահոգության»,- ասել է նա։

Интервью главы ереванской делегации Международного комитета красного креста Сары Эпрехт официальному сайту МККК в связи с приближающейся годовщиной 100-летием Геноцида армян.
Какова позиция МККК в связи с резней армян, учиненной в Османской империи?
События, происшедшие век назад, несомненно, были трагедией и продолжают пробуждать сильные переживания. С гуманитарной точки зрения это трагедия. В соответствии с нашим мандатом, желаем подчеркнуть важность сохранения памяти об ужасных страданиях и жертвах армян, проживавших под османским протекторатом. 100-летие – этот тот момент, когда мы подчеркиваем необходимость укрепления уважения к человеческому достоинству и усилия, направленные на предотвращение подобных трагедий в любом месте мира.
Как МККК квалифицирует эти события с правовой точки зрения?
Мы понимаем, что есть большой интерес в плане уточнения, какие страны или организации официально признали имевшие место в Османской империи события в качестве геноцида. Однако, как нейтральная и независимая организация, МККК не участвует в подобных дискуссиях.
МККК является международной гуманитарной организацией, которая 150 лет работает в конфликтных ситуациях. Какие шаги предприняла организация для содействия армянскому народу?
Сто лет назад наша организация не была такой, как сегодня. К сожалению, в то время мы не были широко представлены и не имели возможность помочь жертвам, в отличие от сегодняшней работы. В то время было невозможно оказать непосредственное содействие. Тем не менее, в течение нескольких последующих лет МККК предоставил помощь армянским детям. Были скоординированы усилия нескольких организаций для помощи детям Армении, пострадавшим в результате Первой мировой войны.
МККК располагает богатым архивом. Содержатся ли в нем документы о тех ужасных событиях?
Архив МККК, касающийся тех лет, открыт для общественности, и все желающие могут изучить его. Источники отражают историческую позицию МККК, а также действия организации, вызванные глубокой обеспокоенностью резней армянского народа в Османской империи.