Վեսելին Տոպալովը բաց նամակ է հղել ՖԻԴԵ-ին, կապված աշխարհի չեմպիոնի մրցամարտի վայրի հարցում առկա տարաձայնությունների հետ: Նամակում մասնավորապես ասվում է.
«ՖԻԴԵ-ի հարգելի նախագահ, նախագահական խորհրդի թանկագին անդամներ.
Գրում եմ այս նամակը` հաջորդ տարի անցկացվելիք աշխարհի չեմպիոնի մրցամարտի կապակցությամբ: Հայտնի իրադարձություններից հետո ես իմացա, որ հավակնորդների մրցաշարի անցկացման վայրի համար քննարկվում է ռուսաստանյան Կազանը: Ես հավատում եմ, որ ռազմավարական սխալ է ամբողջ մրցաշարն անցկացնել մի երկրում: ՖԻԴԵ-ի հովանու ներքո արդեն մի քանի մրցաշար` Գրան Պրին, Աշխարհի գավաթը, այժմ էլ հավակնորդների մրցաշարն անցկացվում է Ռուսաստանում: Դա նշանակում է, որ ՖԻԴԵ-ն չի կարողանում հովանավորներ եւ մրցաշարերի կազմակերպիչներ գտնել այլ երկրներում, ինչը ցավալի է:
Նաեւ կուզենայի հայտարարել, որ Կազանը կամ Ռուսաստանի որեւէ այլ քաղաք ինձ համար անընդունելի է տարբեր պատճառներով: Բոլորը դեռ հիշում են տհաճ իրավիճակը, որի հետ ես իմ թիմի հետ բախվեցի 2006-ին Էլիստայում կայացած աշխարհի չեմպիոնի կոչման մրցամարտում: Հիշելով այդ ամենը` ես կուզենայի հայտարարել, որ չեմ պատրաստվում մասնակցել աշխարհի թագի որեւէ մրցաշարի, եթե այն անցկացվի Ռուսաստանում` այնտեղ միշտ ծագող խնդիրներից եւ կոնֆլիկտային իրավիճակներից խուսափելու համար:
Բաքվի մրցաշարն Արոնյանը մերժել է, ինչը շատ բնական է: Նախքան այդ ՖԻԴԵ-ն փոխեց իր կանոնները, որպեսզի Սոֆիայում չանցկացնի Տոպալով-Կրամնիկ ռեւանշ-մրցամարտը: Կարծում եմ` տրամաբանական կլինի խնդրել, որ եթե ապագայում ես մի քանի մրցամարտ անցկացնեմ, հատկապես, ռուսաստանցի գրոսմայստերների հետ, ապա դրանք պետք է տեղի ունենան Ռուսաստանից դուրս»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հայ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը հայտարարել էր, որ եթե այդ մրցամարտը կայանա Բաքվում, ինքը դրան չի մասնակցի:

NEWS.am posts an open letter by Bulgarian GM Veselin Topalov available on Chessdom website.
I am writing an open letter to you regarding the next World Championship Cycle. After many promises and changes I learn that a new place for the Candidates matches is being discussed, the one of Kazan, Russia.
I believe that it is a strategic mistake to stage almost all the cycle in one country. Four events of the FIDE Grand Prix, the World Cup, and now possibly Candidates Matches are in Russia. This transmits the message that FIDE can't find sponsors and Organizers from other countries, which is very sad.
I would also like to state that for me the venue of Kazan, or any other venue in Russia, is totally unacceptable for another reason. Everybody still remembers the unpleasant situations which my team and I had to face during the WCC Match in Elista 2006.
Having in mind all this, I would like to declare that I would not participate in any stage of the cycle for the World Chess Title that takes place in Russia, in order to avoid problems and conflicts that already took place there.
The venue of Baku was rejected by Aronian and this looked natural for everyone. Before that, FIDE have changed their own rules and regulations to avoid the WCC rematch Topalov-Kramnik with Sofia as a venue. I believe it is logical to ask, if I play any matches in the future, (especially against Russian GMs), that they should be outside of Russia.