2014թ.-ն Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է 11,3 տոկոսով, որը կազմել է  1 մլն 300 հազար։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 13-ին, ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը՝ նշելով, որ դա 120 հազարով ավելի է, քան նախորդ տարվա ցուցանիշը։
«Ամեն տարի մենք ունենում ենք զբոսաշրջության աճ, նաեւ ներքին զբոսաշրջության ցուցանիշն է բարձրանում, ավելի շատ, քան ներգնա տուրիզմը։ Այստեղ ի թիվս այլ գործոնների, մեծ է նաեւ անցկացվող տարատեսակ փառատոնների դերը»,-ասաց նա։
««Արենի» փառատոն» հիմնադրամի նախագահ Նունե Մանուկյանն էլ նշեց, որ տուրիզմի զարգացմանը զուգընթաց, մեծանում է նաեւ մարզերում հյուրանոցային, նաեւ տնական հյուրատների բիզնեսը։

YEREVAN. – The number of tourists visiting Armenia has increased by 11.3 percent in 2014 and totaled 1,300,000 people.
The head of the Tourism Department of the Ministry of Economy, Mekhak Apresyan, noted the abovementioned at a press conference on Wednesday. He added that this number is 120 thousand more than the previous year’s indicator.
“We have tourism growth every year. In addition, the domestic tourism indicator is rising more than the inbound tourism,” Apresyan stated. “Here, among other factors, the role of various festivals being held [in Armenia] is also huge.”
Director of the “Areni Fest” [Armenian Wine Festival] Foundation, Nune Manukyan, for her part, said, along with the development of tourism, the provincial hotel and home guesthouse business likewise is growing in Armenia.