NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում ամերիկյան «The New York Times» պարբերականի խմբագրական խորհրդի հոդվածը:
Ե՞րբ է կոնգրեսականների՝ տեղում փաստերի ուսումնասիրման նպատակով գործուղումը դառնում «ուրիշի հաշվին» զվարճանալու ուղեւորության: Ներկայացուցիչների պալատի 10 անդամներ եւ նրանց 32 աշխատակիցներ պետք է հիմա մտորեն այդ մասին, երբ էթիկայի հարցերով հետազոտողները հայտնաբերել են, որ երկու տարի առաջ Բաքու կատարած այցն ամբողջությամբ գաղտնի ֆինանսավորվել է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության կողմից: Դա Ներկայացուցիչների պալատի էթիկայի կանոնների եւ ԱՄՆ-ի քաղաքականությանը օտարերկրյա կառավարությունների միջամտության դեմ դաշնային օրենքի խախտում է:
Կոնգրեսի Էթիկայի բյուրոյի զեկույցի համաձայն, որն այս ամիս ստացել է «The Washington Post»-ը, անվճար ուղեւորությունների սիրահար կոնգրեսականները Բաքու կատարած այցի ընթացքում մեծ պատվի եւ թանկարժեք նվերների են արժանացել. հախճապակե սխասք, մետաքսե շարֆեր, գորգեր, ինչպես նաեւ հազարավոր դոլարներ՝ հյուրանոցի եւ չվերթի ծախսերի տեսքով: Հետազոտողների զեկույցի համաձայն, Թեխասի երկու ոչ առեւտրային կազմակերպությունների միջոցով, որոնք աշխատում են ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերությունների առաջընթացի ուղղությամբ, SOCAR-ը, ենթադրաբար, 750 հազար դոլար է ստացվել` հաշիվները վճարելու համար, ընդ որում, պետական ընկերության դերն այս դեպքում քողարկվել է:
Գործողումը եւ դրա վերլուծությունը ցույց են տալիս, թե Ներկայացուցիչների պալատում ինչպես է անցկացվում կամ չի անցկացվում էթիկական վերահսկողությունը: Դեռեւս հարկավոր է սպասել հետազոտության ավարտին: Բայց արդեն պարզ է, որ Էթիկայի հանձնաժողովը պետք է ավելի ուշադիր ուսումնասիրի գործողումների առաջարկներն ու դրանց իրական հովանավորներին, երբ օրենսդիրները ձգտեն գործուղման նախնական հավանություն ստանալ:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью редакционной коллегии американской газеты «The New York Times» со значительными сокращениями:
Когда командировка конгрессменов с целью изучения фактов на месте становится увеселительной поездкой «на халяву»? Десять членов Палаты представителей и 32 их сотрудника должны размышлять об этом сейчас, когда следователи по вопросам этики обнаружили, что их полностью оплаченная поездка в Баку два года назад тайно финансировалась Государственной нефтяной компанией Азербайджана. Это является нарушением правил этики Палаты представителей и федерального закона против вмешательства иностранных правительств в политику Соединенных Штатов.
Согласно докладу Бюро по этике в Конгрессе, который был получен в этом месяце газетой «The Washington Post», конгрессмены – любители поездок «на халяву» были удостоены почестей и осыпаны подарками в ходе визита в Баку, получив хрустальные чайные сервизы, шелковые шарфы, азербайджанские ковры, а также тысячи долларов в виде оплаты расходов на проживание в отеле и на перелет, которые были выплачены Государственной нефтяной компанией Азербайджанской Республики, известной как ГНКАР. По словам следователей, две некоммерческие организации в Техасе, продвигающие американо-азербайджанские отношения, действовали в качестве каналов, через которые ГНКАР предположительно направила 750 тыс. долларов, чтобы оплатить счета, при этом маскируя роль государственной компании.
Поездка и ее анализ дают представление о том, как проводится процесс этического контроля в Палате представителей или как он не проводится. Еще нужно подождать и увидеть, чем завершится расследование. Что уже ясно, так это то, что Комитету по этике следует намного внимательнее исследовать предложения о поездках и их настоящих спонсоров, когда законодатели стремятся получить предварительное одобрение.