NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ընթերցողի ուշադրությանն է ներկայացնում ամերիկյան «The New York Times» պարբերականի խմբագրական խորհրդի հոդվածը:
Ե՞րբ է կոնգրեսականների՝ տեղում փաստերի ուսումնասիրման նպատակով գործուղումը դառնում «ուրիշի հաշվին» զվարճանալու ուղեւորության: Ներկայացուցիչների պալատի 10 անդամներ եւ նրանց 32 աշխատակիցներ պետք է հիմա մտորեն այդ մասին, երբ էթիկայի հարցերով հետազոտողները հայտնաբերել են, որ երկու տարի առաջ Բաքու կատարած այցն ամբողջությամբ գաղտնի ֆինանսավորվել է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության կողմից: Դա Ներկայացուցիչների պալատի էթիկայի կանոնների եւ ԱՄՆ-ի քաղաքականությանը օտարերկրյա կառավարությունների միջամտության դեմ դաշնային օրենքի խախտում է:
Կոնգրեսի Էթիկայի բյուրոյի զեկույցի համաձայն, որն այս ամիս ստացել է «The Washington Post»-ը, անվճար ուղեւորությունների սիրահար կոնգրեսականները Բաքու կատարած այցի ընթացքում մեծ պատվի եւ թանկարժեք նվերների են արժանացել. հախճապակե սխասք, մետաքսե շարֆեր, գորգեր, ինչպես նաեւ հազարավոր դոլարներ՝ հյուրանոցի եւ չվերթի ծախսերի տեսքով: Հետազոտողների զեկույցի համաձայն, Թեխասի երկու ոչ առեւտրային կազմակերպությունների միջոցով, որոնք աշխատում են ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերությունների առաջընթացի ուղղությամբ, SOCAR-ը, ենթադրաբար, 750 հազար դոլար է ստացվել` հաշիվները վճարելու համար, ընդ որում, պետական ընկերության դերն այս դեպքում քողարկվել է:
Գործողումը եւ դրա վերլուծությունը ցույց են տալիս, թե Ներկայացուցիչների պալատում ինչպես է անցկացվում կամ չի անցկացվում էթիկական վերահսկողությունը: Դեռեւս հարկավոր է սպասել հետազոտության ավարտին: Բայց արդեն պարզ է, որ Էթիկայի հանձնաժողովը պետք է ավելի ուշադիր ուսումնասիրի գործողումների առաջարկներն ու դրանց իրական հովանավորներին, երբ օրենսդիրները ձգտեն գործուղման նախնական հավանություն ստանալ:

Armenian News – NEWS.am presents the abridged version of the article by the Editorial Board published in The New York Times:
“When does a congressional fact-finding trip become an embarrassing junket? Ten House members and 32 of their staff members should be pondering that question now that their all-expenses-paid trip to Baku two years ago has been found by ethics investigators to have been secretly financed by Azerbaijan’s state-owned oil company. That would be a violation of House ethics rules and federal law against foreign governments’ intruding into United States policy.
According to an Office of Congressional Ethics report obtained this month by The Washington Post, the congressional junketeers were feted and showered with gifts during a visit to Baku, receiving crystal tea sets, silk scarves, Azerbaijani rugs and thousands of dollars’ worth of hotel and airline fees paid by the State Oil Company of the Azerbaijan Republic, known as Socar. Two Texas-based nonprofit groups that promote American-Azerbaijan relations acted as conduits through which Socar allegedly funneled $750,000 to pay the tab while masking the state company’s role, investigators said.
The trip and its postmortem give an idea of how the House ethics process works, or doesn’t work. It remains to be seen how the investigation will play out. What’s already clear is the need for the ethics committee to apply far greater scrutiny to trip proposals and their true sponsors when lawmakers seek the cover of pre-approval.”