Սահմանադրական հանձնաժողովի նախագահ, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Հարությունյանը Վենետիկի հանձնաժողովի հետ կհանդիպի հուլիսի 1-2-ին: NEWS.am-ի տեդեկություններով՝ սպասվում է «ծանր» հանդիպում, որի ժամանակ տեղի ունեցած քննարկումներից էլ պարզ կլինի, թե Հայաստանը ինչ սահմանադրական փոփոխություններ է անելու: Մասնավորապես՝ հստակություն կմտցվի համամասնական ընտրակարգին անցնելու, կառավարման խորհրդարանական մոդելը կիրառելու, դատական իշխանության հարցերին: Մեզ հայտնի դարձավ նաեւ, որ պակաս թեժ քննարկումներ չեն եղել դատական իշխանության մասով, քանի որ քաղաքական ուժերի մի մասը ձգտում է անգամ դատարանների հաշվետվությանը խորհրդարանում, իսկ համակարգի աշխատակիցներին այլ շահեր են ուղղորդում՝ կախված նրանից, թե որ համակարգն են ներկայացնում:
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամներն արդեն ավարտել են քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումների առաջին փուլը, որի արդյունքները ամփոփել են Սերժ Սարգսյանի մոտ: NEWS.am-ի աղբյուրները հայտնեցին, որ նախագահը նշել է, որ քաղաքական ուժերը կարող են առաջարկություններ ներկայացնել եւ մասնակցել դրանց քննարկմանը արդեն նախագծի մասով:

YEREVAN. - Gagik Harutyunyan, President of the Armenian Constitutional Court and Chairman of the Commission on Constitutional Reforms, will meet with Venice Commission representatives on July 1-2.
The sources of Armenian News – NEWS.am say the meeting is expected to be ‘tough,’ and will clarify the constitutional reforms which will be made in Armenia.  Specifically, issues on shifting to proportional system, application of parliamentary model of government, and judicial authorities will be clarified.
Constitutional Reforms Commission members have already completed the first stage of the meeting with political forces, Armenia’s President Serzh Sargsyan being briefed on the results. Armenian News – NEWS.am sources also say the political forces may make proposals and participate in their discussion with respect to the bill.