Հայաստանը երբեք հարցականի տակ չի դնի Հայոց ցեղասպանության փաստը, դրա միջազգային ճանաչման կարեւորությունը։ Այդ մասին ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը բրազիլական «Էստադաո» թերթին տված հարցազրույցում։
Հարցին, թե այս պահին Թուրքիայում քաղաքական փոփոխություններ են ընթանում, կարող  է դա որեւէ ազդեցություն ունենալ Հայաստանի հետ հարաբերություններում, ԱԳ նախարարը պատասխանել է. «Գիտեք, մեր նախագահի նախաձեռնությամբ Թուրքիայի հետ մենք սկսեցինք հարաբերությունների կարգավորման շատ կարեւոր մի գործընթաց: Ունեցանք բանակցությունների մի քանի փուլեր եւ համաձայնության եկանք երկու փաստաթղթի շուրջ՝ երկու արձանագրության, որոնք ստորագրվեցին Ցյուրիխում՝ 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին։
Սակայն թուրքական կողմը հրաժարվեց վավերացնել եւ կյանքի կոչել այդ երկու արձանագրությունները: Եվ միջազգային հանրության դիրքորոշումը եղել եւ մնում է շատ պարզ, որ գնդակը Թուրքիայի կիսադաշտում է։ Անհրաժեշտ է հարգել միջազգային հարաբերությունների հիմնական pacta sunt servanda սկզբունքը, այն է՝ անհրաժեշտ է հարգել ձեռք բերված համաձայնությունները եւ իրականացնել դրանք։ Թուրքական կողմը հետ քայլ կատարեց։ Ի՞նչ տեղի կունենա ապագայում։ Վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ մենք պետք է միասին շրջենք այս էջը...»,- նշել է Նալբանդյանը՝ նկատելով, որ դա հնարավոր կլինի, բայց ոչ ժխտողականության քաղաքականությամբ։ «Շատ հստակ է, որ Հայաստանը երբեք հարցականի տակ չի դնի Հայոց ցեղասպանության փաստը, դրա միջազգային ճանաչման կարեւորությունը։ Տեսե՛ք, թե որքան երկրներ եւ միջազգային կազմակերպություններ են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Իսկ Թուրքիան ձեւացնում է, թե այն տեղի չի ունեցել, թե դա ցեղասպանություն չէ»:

Armenia will never question the fact of the Armenian Genocide and the importance of its recognition.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia, Edward Nalbandian, stated the aforementioned in an interview with Brazilian newspaper Estadão.
To the question that whether the current political changes in Turkey will have any impact on its relations with Armenia, the Armenian FM responded: “You know, by the initiative of our President we started very important process of normalization of our relations with Turkey. We had several rounds of negotiations and we came to the agreement on two documents - two protocols, which were signed in Zurich on October 10th, 2009.
“But the Turkish side rejected to ratify and to implement those two protocols. And the position, the stance of the international community was and is very clear, that the ball is in the Turkish court. You have to respect the main principle of the international relations - the principle of pacta sunt servanda - you have to respect reached agreements and to implement them. The Turkish side made step back. What will happen in the future? I’m sure that sooner or later, of course, we have to turn the page together…
“But not with the policy of denial. It is very clear, that Armenia will never question the fact of the Armenian Genocide and the importance of its recognition. Look how many countries and how many international organizations recognized the Armenian Genocide. And Turkey is pretending that it was not happened, that it was not genocide.”