Նոր Սահմանադրությամբ հնարավոր կլինի նաեւ փոխել խորհրդարանի խոսնակին: Սեպտեմբերի 18-ին խորհրդարանի արտահերթ նիստի ժամանակ ունեցած ամփոփիչ ելույթում այս մասին հայտարարեց Հայաստանի նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանը:
«ՀԱԿ խմբակցությունն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ խորհրդարանի խոսնակն ընտրվում է այդ գումարման ԱԺ-ի ամբողջ ժամկետով, եւ դրանում իշխանության վերարտադրության վտանգ է տեսնում: Մենք կհանենք նաեւ այդ դրույթը եւ կառաջարկենք տարբերակ, որով խորհրդարանի խոսնակը կընտրվի մեծամասնությամբ եւ, վստահությունը կորցնելու դեպքում, նրան փոխելու հնարավորություն կլինի:
Փորձեք նաեւ հիմա բացատրություն փնտրել, թե ինչպես կարող է խորհրդարանի խոսնակը դե-ֆակտո ղեկավարել երկիրը, ինչպես հայտարարում եք»,- հավելեց Պողոսյանը:

По новой Конституции можно будет сменить и спикера парламента. Об этом заявил в своем выступлении по итогам обсуждений конституционных реформ в парламенте Армении 18 сентября член Комиссии по конституционным реформам при президенте Армении Вардан Погосян.
«Фракция Армянского национального конгресса обратила внимание, что спикер парламента избирается на весь срок созыва, и усматривает в этом опасность воспроизводства власти. Мы снимем и это положение и предложим вариант, по которому спикер парламента будет выбираться большинством и может быть сменён, если потеряет доверие.
Попытайтесь и теперь придумать объяснение, каким образом спикер парламента всё равно будет де-факто руководить страной, как вы заявляете», - добавил Погосян.