Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի հետ նոր ծրագրեր կիրականացնի՝ մասնավորապես քրեակատարողական ծառայողների համար դասընթացներ անցկացնելու հնարավորությունների ու ձեւաչափի հետ կապված: Այս մասին նշվել է սեպտեմբերի 29-ին, ԵԽ Մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության գլխավոր տնօրինության Մարդու իրավունքների քաղաքականության եւ համագործակցության դեպարտամենտի ղեկավար Միխայիլ Լոբովի եւ ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանի հանդիպման ժամանակ:
Նախարարը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ ունեցած համագործակցության ներկայիս մակարդակն ու համատեղ իրականացվող ծրագրերի հաջող ընթացքի հարցում կարեւորել Միխայիլ Լոբովի ներդրումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Եվրոպայի խորհրդի  կողմից Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության ակադեմիայում իրականացվող «Մարդու իրավունքների կրթություն իրավական ոլորտի մասնագետների համար»  ծրագրին:
Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Միխայիլ Լոբովը քննարկել են նաեւ  համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման՝ մասնավորապես քրեակատարողական ծառայողների համար դասընթացներ անցկացնելու հնարավորություններն ու ձեւաչափը:
Մարդու իրավունքների քաղաքականության եւ համագործակցության դեպարտամենտի ղեկավար Միխայիլ Լոբովը շնորհակալություն է հայտնել արդարադատության նախարարին ընդունելության համար, ընդգծել, որ Եվրոպայի խորհուրդը մեծ փորձառություն ունի քրեակատարողական համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում եւ հայ գործընկերների հետ ԵԽ լավագույն փորձը կիսելու պատրաստակամություն է հայտնել:

YEREVAN. – Armenia will implement new programs with the Council of Europe (CoE), especially regarding the opportunities and format for conducting training for the correctional officers of the country.
The aforesaid was noted at Tuesday’s talk between Arpine Hovhannisyan, Minister of Justice of Armenia, and Mikhail Lobov, Head of the Human Rights Policy and Co-operation Department of the CoE Directorate General of Human Rights and Rule of Law.
The minister highly praised the present-day level of Armenia-CoE cooperation, and underscored Lobov’s contribution to the successful course of the joint projects.
The interlocutors also reflected on the human rights program which the CoE is carrying out in the Justice Academy of Armenia.
Lobov, for his part, stressed that the CoE has a considerable track-record in conducting reforms in the prison system, and expressed readiness to share the CoE’s best respective practices with the Armenian partners.