Խորհրդարանի նիստին անհարգալից պատճառով չներկայացող ցանկացած պատգամավորի աշխատավարձից պահումներ են գանձվում։ Այս մասին նոյեմբերի 3-ին խորհրդարանում լրագրողներին հայտնել է Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը։
Նա հիշեցրել է, որ դեռ ԱԺ նախկին խոսնակի ( ներկայիս վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի) օրոք որոշում էր կայացվել անհարգալից բացակայության յուրաքանչյուր օրվա դիմաց 30 հազարական դրամ գանձել (պատգամավորի աշխատավարձը 661 հազար դրամ է ՝ մոտավորապես 1400 դոլար)։ Այն հարցին, թե այդ դեպքում որքա՞ն գումար պետք է գանձվի գործարար ու պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի աշխատավարձից, որը գրեթե երբեք նիստերին չի ներկայանում՝ խորհրդարանի աշխատակազմի հաշվապահական վարչության ղեկավար Վարդան Թորոսյանը պատասխանեց, որ նրանից նույնքան պահումներ են արվում, որքան մնացածներից։
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Թորոսյանը պարզաբանեց, որ անկախ նրանից, թե պատգամավորը ինչքան է բացակայում նիստերից, նրա աշխատավարձի 1/3-ից ավելին պահվել չի կարող. հաշվի են առնվում միայն բացակայությունները լիագումար նիստերից, որոնք ամսական 8 օրից ավել չեն տեւում (այսինքն որպես պահում կարող է հանվել 240 հազար դրամից ոչ ավելի): Մնացած օրերի բացակայությունները՝ այդ թվում այն հանձնաժողովների նիստերից, որոնցում պատգամավորը գրանցված է, նրա դրամապանակին չեն հարվածում։

У любого депутата, не приходящего на заседания парламента по неуважительной причине, удерживают с зарплаты. Об этом заявил журналистам в парламенте 3 ноября начальник аппарата Национального Собрания Грайр Товмасян.
Он напомнил, что ещё при прежнем спикере парламента (Овике Абрамяне, ныне премьер-министре) было решено за каждый неуважительно пропущенный день заседаний удерживать по 30 тысяч драмов (зарплата депутата составляет 661 тыс. драмов или около $1400). На вопрос, сколько же денег должно оставаться в табели у бизнесмена и депутата Гагика Царукяна, который не ходит на заседания практически никогда, начальник управления бухучёта аппарата парламента Вардан Торосян ответил, что с него удерживают так же, как с остальных.
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Торосян пояснил, что, сколько бы депутат ни отсутствовал на заседаниях, потерять меньше 1/3 зарплаты он не может: засчитываются лишь отсутствия на пленарных заседаниях, длящихся не более 8 дней в месяц (то есть удержать могут не больше 240 тыс. драмов). Отсутствия в остальное время, в том числе на заседаниях комиссий, к которым приписан депутат, по его кошельку не бьют.