Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգությանը չվստահելու առիթ չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է «Ռոստեխնոդզորի» (Բնապահպանական, տեխնոլոգիական եւ ատոմային վերահսկողության դաշնային ծառայություն) ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Ֆերապոնտովը:
«Մենք շատ սերտորեն համագործակցում ենք Հայաստանի միջուկային անվտանգության մարմինների հետ: Ամեն տարի մենք խորհրդակցություն ենք անցկացնում էներգետիկ ռեակտորների կարգավորող մարմինների համաժողովի շրջանակներում: Այս տարի համաժողովը տեղի է ունեցել սեպտեմբերին, Երեւանում: Մենք լսել ու քննարկել ենք Հայաստանի կարգավորող մարմնի ղեկավարի զեկույցը, որը շատ համոզիչ էր: Մենք համարում ենք, որ շահագործող կազմակերպությունը գործին շատ պատասխանատու է պոտենում եւ նրան չհավատալու առիթ չկա»,-ասել է Ֆերապոնտովը:
«Մոտ ժամանակներս ձեռնամուխ կլինենքն Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության եւ ապագա աշխատանքների փորձաքննությանը: Այդ խնդրանքով մեզ են դիմել հայ գործընկերները: Հավանաբար, փորձաքննությունը կտեւի մոտ 2 տարի եւ կանցկացվի ԱԷՄԳ-ի չափանիշներին համապատասխան»,-հավելել է Ֆերապոնտովը:

Нет повода не доверять данным о безопасности Армянской АЭС. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заместитель главы Ростехнадзора (Федеральная служба по экологическому, технологическому и атомному надзору) Алексей Ферапонтов, входящий в состав совета.
«У нас идёт достаточно плотное взаимодействие с органами ядерной безопасности Армении. Ежегодно мы проводим совещание, в рамках форума регуляторов водо-водяных энергетических реакторов (такой установлен и на Мецаморской АЭС в Армении – прим. ред). В этом году форум проходил в сентябре в Ереване. Мы слушали и обсуждали доклад руководителя регулятора из Армении, он был достаточно убедителен. Мы считаем, что эксплуатирующая организация относится к делу ответственно, и нет повода ей не доверять», - заявил Ферапонтов.
«В ближайшее время мы включимся в экспертизу безопасности и будущих работ на Армянской АЭС – с этой просьбой обратились к нам ранее армянские коллеги. Наверное, экспертиза продлится около 2 лет и будет проведена по стандартам безопасности МАГАТЭ. С нашей стороны выполнять её будет, скорее всего, Научно-технический центр ядерной безопасности при Ростехнадзоре», - добавил Ферапонтов.