Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգությանը չվստահելու առիթ չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է «Ռոստեխնոդզորի» (Բնապահպանական, տեխնոլոգիական եւ ատոմային վերահսկողության դաշնային ծառայություն) ղեկավարի տեղակալ Ալեքսեյ Ֆերապոնտովը:
«Մենք շատ սերտորեն համագործակցում ենք Հայաստանի միջուկային անվտանգության մարմինների հետ: Ամեն տարի մենք խորհրդակցություն ենք անցկացնում էներգետիկ ռեակտորների կարգավորող մարմինների համաժողովի շրջանակներում: Այս տարի համաժողովը տեղի է ունեցել սեպտեմբերին, Երեւանում: Մենք լսել ու քննարկել ենք Հայաստանի կարգավորող մարմնի ղեկավարի զեկույցը, որը շատ համոզիչ էր: Մենք համարում ենք, որ շահագործող կազմակերպությունը գործին շատ պատասխանատու է պոտենում եւ նրան չհավատալու առիթ չկա»,-ասել է Ֆերապոնտովը:
«Մոտ ժամանակներս ձեռնամուխ կլինենքն Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության եւ ապագա աշխատանքների փորձաքննությանը: Այդ խնդրանքով մեզ են դիմել հայ գործընկերները: Հավանաբար, փորձաքննությունը կտեւի մոտ 2 տարի եւ կանցկացվի ԱԷՄԳ-ի չափանիշներին համապատասխան»,-հավելել է Ֆերապոնտովը:

There is no reason not to trust the safety of the Armenian nuclear power plant (NPP).
Deputy director of Rostekhnadzor (Federal Service for Ecological, Technological and Nuclear Supervision) of Russia, Aleksei Ferapontov, told the abovementioned to Armenian News-NEWS.am.
“We are cooperating very closely with the nuclear safety agencies of Armenia,” Ferapontov said. “We have heard and discussed the report by the head of the agency that regulates [the energy reactor] of Armenia, which [i.e. the report] was very convincing.
“In the near future, we will start the test on the safety and future work of the Armenian NPP. (…) The test will probably take about two years, and it will be conducted in keeping with the IAEA [i.e. the International Atomic Energy Agency] standards.”