Հավանական է, որ հոկտեմբերի 31-ին Եգիպտոսում ռուսական օդանավը ենթարկվել է ահաբեկչական հարձակման, որոբ գուցե, փորձել են Ռուսաստանին պատժել Սիրիայում ռազմական գործողություններ իրականացնելու համար։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ասաց «Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը:
«Սա կարող է դառը հետեւանքներ ունենալ Հայաստանի համար, քանի որ մենք աշխարհի կողմից ընկալվում ենք որպես Ռուսաստանի ածանցյալ»,-ասաց Պապյանը։
«Մոդուս վիվենդի» կենտրոնի ղեկավարի խոսքով՝ Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ այլեւս կայսրություն չէ, եւ լավագույն դեպքում տարածաշրջանի մակարդակով կարող է թելադրող լինել։
«Ռուսաստանն ուզում է Խորհրդային Միության դերը ստանձնել, բայց չունի այդ ուժը։ Այն ամբիցիաները, որ ունի Ռուսաստանը, խանգարում է հենց իրեն։ Հիմնական խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանը դեռեւս կայսրության հոգեվարքի մեջ է։ Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ այլեւս կայսրություն չէ՝ հզորության, ուժի առումով, լավագույն դեպքում կարող է լինել տարածաշրջանային ուժ»,-ասաց Արա Պապյանը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանը կրկնում է Աֆղանստանի պատերազմի սցենարը, երբ աստիճանաբար ներգրավվեց լայնամասշտաբ պատերազմական գործողություններում:
Հիշեցնենք, որ Շարմ էլ Շեյխ-Սանկտ Պետերբուրգ չվերթն իրականացնող «Կոգալիմավիա» ընկերության (MetroJet) Airbus-321 օդանավը հոկտեմբերի 31-ին՝ Երեւանի ժամանակով ժամը 07։51-ին, դուրս է եկել Եգիպտոսից եւ թռիչքից 23 րոպե անց անհետացել ռադարների էկրաններից։ Օդանավում եղել է 217 ուղեւոր եւ անձնակազմի 7 անդամ։ Նրանցից ոչ ոք ողջ չի մնացել։
«Իսլամական պետություն» խմբավորումն իր վրա է վերցրել աղետի պատասխանատվությունը, սակայն Եգիպտոսի իշխանությունները կտրականապես հերքում են այդ վարկածը:

Возможно, 31 октября лайнер Airbus-321, направлявшийся из Египта в Россию, подвергся террористической атаке. Террористы так попытались наказать Россию за ее военные действия в Сирии. Об этом на встрече с журналистами 4 ноября заявил руководитель исследовательского центра «Модус Вивенди» Ара Папян.
«Это может иметь плохие последствия для Армении, потому что в мире нас воспринимают в качестве придатка России», - сказал прозападный эксперт. По его словам, Россия должна понять, что она больше не является империей и в лучшем случае может что-то диктовать на региональном уровне. «Россия хочет взять на себя роль Советского Союза, но у нее нет такой силы. Эти амбиции России ей же и мешают. Россия все еще воспринимает себя как империю. Она должна понять, что больше не является империей и в лучшем случае может быть региональной силой», - отметил Ара Папян.
Напомним, что лайнер Airbus-321 авиакомпании «Когалымавиа», который выполнял рейс 9268 Шарм эль-Шейх – Санкт-Петербург, вылетел из Египта в 6.21 (мск) и пропал с экранов радаров через 23 минуты, на борту находилось 217 пассажиров и семь членов экипажа. Никто из них не выжил. Террористическая организация «Исламское государство» взяла на себя ответственность за катастрофу, но египетские власти категорически отрицают эту версию.