Հարավային Սուդանում կործանված ԱՆ-12 օդանավի զոհերը եղել են օդանավում, այլ ոչ թե երկրի վրա, ինչպես ավելի վաղ հաղորդվում էր։ Այս մասին հայտնում է Sudan Tribune-ը՝ վկայակոչելով Հարավային Սուդանի տրանսպորտի փոխնախարար Մարտին Դեւիդին։
«Դա բեռնատար օդանավ էր։ Այն նախատեսված չէր ուղեւորատար փոխադրումների համար։ Մենք չենք հասկանում, թե ինչու են բեռնատար օդանավում մարդիկ եղել։ Պետք է պարզել»,- ասել է Դեւիդը Sudan Tribune-ին։
Նա չի կարողացել նշել վթարի զոհերի կոնկրետ թիվը եւ կոչ է արել սպասել ավիացիոն ղեկավարության տեղեկություններին։ Նախնական տվյալներով՝ զոհվել է ավելի քան 40 մարդ։
«Համաձայն մեր ունեցած տեղեկությունների՝ օդանավի վերելքը նորմալ է եղել։ Ականատեսի վկայությամբ ձախ շարժիչը սկսել է մարել թռիչքից հետո, դրա հետ մեկտեղ նաեւ մյուսը։ Իսկ հետո օդանավը սկսել է ընկնել։ Այն կործանվել է գետի ափից մի քանի մետր հեռավորության վրա»,- ասել է Հարավային Սուդանի նախագահի մամուլի քարտուղար Աթենի Վեք Աթենին, փոխանցում է ՌԲԿ-ն։
ԱՆ-12-ը կործանվել էր նոյեմբերի 4-ին մայրաքաղաք Ջուբայի օդանավակայանից դուրս գալուց հետո։ Օդանավը ուղեւորվում էր Վերին Նեղոս նահանգի նավթահանքերը։ Զոհերի մեծ մասը նավթարդյունաբերության ոլորտի աշխատակիցներ են, փոխանցում է Sudan Tribune-ն։
Օդանավի անձնակազմում եղել են ՀՀ 5 քաղաքացի եւ մեկ ռուսաստանցի։
Ի սկզբանե հաղորդվում էր, որ 3 մարդ ողջ է մնացել, սակայն ավելի ուշ Հարավային Սուդանի տրանսպորտի, ճանապարհների եւ կամուրջների նախարար Հոն Քոոնգ Դանհեր Գաթլուակը հայտնել էր, որ վթարից հետո 3 հոգի փրկվել էին, սակայն հիմա կենդանի է մնացել միայն մեկ երեխա։ Հարավային Սուդանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Աթենի Վեք Աթենին հայտնել էր, որ ԱՆ-12 օդանավում եղել է 18 մարդ։

Погибшие в результате катастрофы в Южном Судане самолета Ан-12 находились не на земле, как сообщалось ранее, а на борту самолета, передает издание Sudan Tribune со ссылкой на заместителя министра транспорта Южного Судана Мартина Дэвида.
«Это был грузовой самолет. Это не был пассажирский самолет. Мы не понимаем, почему на грузовом самолете были люди. Будем разбираться», - заявил Дэвид Sudan Tribune.
Он не смог назвать точное число жертв аварии, и призвал подождать информации от авиационных властей.По предвариельным данным, погибло более 40 человек.
«Согласно информации, которая у нас есть, взлет самолета не был нормальным. По словам очевидца, левый двигатель начал глохнуть, как только он взлетел, одновременно с ним и другой, и самолет начал падать», — сказал пресс-секретарь президента Южного Судана Атени Век Атени.«Он разбился в нескольких метрах от берега реки», — добавил Атени, передает РБК.
Ан-12 потерпел крушение 4 ноября вскоре после вылета из аэропорта столицы страны Джубы. Самолет направлялся на нефтепромыслы в штате Верхний Нил. Большинство жертв были нефтяники, пишет Sudan Tribune.
Экипаж самолета состоял из пяти граждан Армении и одного россиянина, все они погибли.
Ранее сообщалось о троих выживших на борту, но как сообщил позже министр транспорта, дорог и мостов Южного Судана Хон Куонг Данхьер Гатлуак: «Утром, когда случилась катастрофа было трое выживших, сейчас в живых остался только ребенок». Ранее представитель президента Южного Судана Атени Век Атени сообщил, что на борту Ан-12 было 18 человек.