Ռուսաստանի ռազմատիեզերական ուժերի կործանիչը հոկտեմբերին ստիպված է եղել խախտել Թուրքիայի օդային տարածքը՝ անհայտ ՀՕՊ ցամաքային միջոցների պատճառով հակահրթիռային հնարքներ կատարելով։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ՌՏՈւ գլխավոր հրամանատար Վիկտոր Բոնդարեւը։
«Մեր օդանավն այնտեղ՝ Սիրիայի հյուսիսում, մարտական առաջադրանք էր կատարում։ Խիտ մառախուղ էր։ Երբ մեր կործանիչը անցնում էր Թուրքիայի սահմանի երկայնքով, սարքավորումները ցույց տվեցին, որ ՀՕՊ ինչ-որ ցամաքային միջոցներ փորձում են գրավել մարտական օդանավը։ Այդ պատճառով օդաչուն ստիպված էր հակահրթիռային հնարք գործադրել եւ խախտել Թուրքիայի օդային սահմանը, ինչը մենք ընդունել ենք»,- ասել է Բոնդարեւը «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ին տված հարցազրույցում։
ՌԴ ՊՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 3-ին ռուսական Սու-30 օդանավը վատ եղանակային պայմանների պատճառով կարճ ժամանակով խախտել է Թուրքիայի օդային տարածքը։

Истребитель ВКС России в октябре был вынужден нарушить воздушное пространство Турции, выполняя противоракетный маневр из-за «каких-то наземных средств ПВО», сообщил главнокомандующий Воздушно-космическими силами России Виктор Бондарев.
«Там наш самолет выполнял боевую задачу на севере Сирии. Была очень плотная облачность. Когда наш истребитель стал проходить вдоль границы с Турцией, аппаратура показала, что какие-то наземные средства ПВО пытаются делать захват боевой машины. Потому летчик был вынужден в считанные секунды сделать противоракетный маневр. Ну, чуток забрался в турецкое небо. Что мы честно и признали», — сказал Бондарев в интервью «Комсомольской правде».
Минобороны России ранее сообщило, что 3 октября российский самолет Су-30 из-за неблагоприятных погодных условий совершил кратковременный, на несколько секунд, заход в турецкое воздушное пространство.