Հայաստանում հաստատվել է թանկարժեք քարերի շրջանառության կարգը: Հաշվետվության համապատասխան ձեւերը  հաստատվել են Հայաստանի կառավարության նոյեմբերի 5-ի նիստի ժամանակ:
Հաշվետվության մեջ անհրաժեշտ է նշել չմշակված թանկարժեք քարերի գնման պայմանագիրը ու ընդունման ակտերը: Հետո անհրաժեշտ է նշել, թե քարերի որ մասն է մշակվել արտահանման համար, իսկ որը ՝ ներքին իրացման, նաեւ թե որ մասն է անմշակ մնացել երկրորդային շուկայում իրացնելու  կամ էլ արտադրամասերում ու պահուստներում որպես մնացորդ պահվելու համար:
Նշենք, որ ալմաստների հղկումը 2000-ականներին Հայաստանի ամենակարեւոր ոլորտներից մեկն էր ( եւ այն սակավաթիվ ոլորտներից մեկը, որը զարգացել էր հետխորհրդային Հայաստանում): Դրամի փոխարժեքի արհեստական բարձրացումից հետո այն անկում ապրեց: Բայց Եվրասիական տնետսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո ստեղծվել են դրա վերականգնման նախադրյալներ (համաձայնագիր ՝ Ռուսաստանից Հայաստան անմշակ ալմաստների անտուրք մատակարարումների մասին, որը ենթադրում է նաեւ  համապատասխան իրավական ակտերի ընդունում):

В Армении утверждён порядок оборота драгоценных камней. Соответствующие формы отчётности приняты на заседании Правительства Армении 5 ноября.
В формуляре необходимо указать договора на закупку необработанных драгоценных камней и акты приёмки. Далее необходимо указать, какая часть камней была обработана для экспорта и какая – для  внутренней реализации, а также оставлена необработанной для реализации на вторичном рынке, либо в остатке на производстве и складах.
Отметим, что огранка алмазов в 2000-ые гг. была одной из важнейших отраслей промышленности Армении (и одной из немногих, развитых после Советской Армении). После искусственного повышения курса драма она пережила спад. Но после присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу созданы предпосылки для её восстановления (соглашение о беспошлинной поставке в Армению сырых алмазов из России, к которому необходимо принять сопутствующие правовые акты).