Գերմանական Deutsche Bank AG-ն (DB) համաձայնել է 258 մլն դոլար տուգանք վճարել ԱՄՆ կարգավորիչին այն բանի համար, որ գործարքներ է կատարել այն երկրների հետ, որոնց դեմ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ էր ընդունել, հայտնում է MarketWatch-ը։
Նյու Յորքի ֆինանսական ծառայությունների վարչությունը բանկին տուգանել է 200 մլն դոլարով եւ պահանջել է աշխատանքից ազատել 6 աշխատակիցների, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
Կարգավորիչը հայտարարել էր, որ DB-ի աշխատակիցները ոչ թափանցիկ գործողություններ եւ աշխատանքի միջոցներ են օգտագործել Իրանի, Լիբիայի, Սիրիայի, Մյանմարի եւ Սուդանի կազմակերպությունների հետ 1999-2006թթ. ավելի քան 10.8 մլրդ դոլարի չափով գործարքներ կատարելու համար։
Բացի այդ, Deutsche Bank-ը Դաշնային պահուստային համակարգին համանման մեղադրանքներով 58 մլն դոլար կվճարի։

Немецкий Deutsche Bank AG (DB) согласился выплатить $258 млн регуляторам США и Нью-Йорка за проведение операций со странами, в отношении которых США ввели санкции, сообщает MarketWatch.
Нью-йоркское Управление финансовых услуг оштрафовало банк на $200 млн и потребовало увольнения шести сотрудников, сообщает «Интерфакс».
Регулятор заявил, что сотрудники DB использовали «непрозрачные действия и методы работы» для проведения транзакций на сумму свыше $10,8 млрд с финансовыми институтами и другими организациями из Ирана, Ливии, Сирии, Мьянмы и Судана в период с 1999 по 2006 год.
Кроме того, немецкий банк выплатит $58 млн Федеральной резервной системе США по аналогичным обвинениям.