Շիրակցի Գառնիկ Սեւոյանի համար էքստրեմալ սպորտաձեւն արդեն ապրելակերպ է դարձել. 90-ականներին մարզի բոլոր սարերն ու լեռները մագլցած Գառնիկն այսօր ակտիվ զբաղվում է  դայվինգով, սկայդայվինգով, պարագլայդինգով, հենգգլայդինգով:
«Էքստրիմով զբաղվելու համար կարեւորը ոչ միայն ցանկությունն ու ադրենալինի ծարավն են, այլեւ շատ կարեւոր է ֆիզիկական պատրաստվածությունը, որ այդ էքստրիմը վերջինը չլինի: Ռիսկը գնահատելու համար հենց ֆիզիկական պատրաստվածություն ու փորձ է հարկավոր: Մի կարեւոր բան էլ նշեմ՝ նման սպորտաձեւով պետք է զբաղվես ոչ թե շրջապատում ինքնահաստատվելու համար, այլ քեզ համար, եթե դու դա սիրում ես եւ դրանից առավելագույն հաճույք ես ստանում»,- պատմում է Գառնիկը:
Էքստրեմալ սպորտաձեւով զբաղվելն արկածային տուրիզմի տարբերակներից մեկն է. տարեցտարի ավելի շատ մարդիկ են ձգտում տեսնել ստորջրյա աշխարհի գեղեցկությունը, դահուկերով իջնել լեռան գագաթից եւ ցատկել պարաշյուտով։ Գառնիկի համար դժվար է առանձնացնել, թե հատկապես որ սպորտաձեւից է ինքն ամենաշատ ադրենալինը ստանում, այնուամենայնիվ նշում է՝ օդ ու ջուր. սկայդայվինգ, պարագլայդինգով, հենգգլայդինգ, դայվինգ դեպի օվկիանոսների եւ ծովերի խորքը:
«Հայաստանում վերջերս բավականին արագ սկսեց զարգանալ էքստրեմալ սպորտաձեւերը: Ցավոք, դեռ սպորտային սկայդայվինգ չունենք, սակայն ունենք պարապլան ու զինվորական պարաշյուտ, իսկ Սեւանում էլ դայվինգ կա»,- նշում է Գառնիկը:
Հայաստանի սոցիալական պայմանների պարագայում էքստրեմալ սպորտաձեւերով զբաղվելու համար բավականին գումար է հարկավոր, սակայն սա չի խանգարում Գառնիկին զբաղվել նմանատիպ սպորտաձեւերով: Ավելին, 2012թ. նա հնարավորություն է ունեցել անգլիական խմբի հետ բարձրանալ Աֆրիկայի ամենաբարձր լեռը՝ Կիլիմանջարոն, որի բարձրությունը Ուհուրո գագաթով 5895մ է: 2014թ.-ին Գառնիկը երկու երջանիկներից մեկն էր, որին հաջողվեց իջնել աշխարհի միակ ստորջրյա լաբորատորիան՝ մասնակցելով լեգենդար Ժակ Կուստոյի թոռան Mission 31-ին: 2015թ-ին շիրակցի երիտասարդը սուզվել է Էգեյան ծովում՝ իջնելով 34.5մ, ի դեպ սովորական դայվինգ թույլատրվում է առավելագույնը 18 մետր. «2008թ.-ից զբաղվում եմ դայվինգով: Այս տարիների ընթացքում տարբեր վայրերում փորձել եմ բանջի, պարագլայդինգ, աէրոդինամիկ խողովակ, բայց ոչ պրոֆեսիոնալ մակարդակով»:
Գառնիկը հույս ունի, որ առաջիկայում կբարձրանա Արարատ լեռը:
«Երբ մի անգամ զգում ես ադրենալինի հոսքը, դժվար է կանգնել ու հրաժարվել նորանոր զգացմունքներից»,- խոսքը եզրափակում է շիրակցի երիտասարդը:

Extreme sport has become a lifestyle for the resident of Armenia’s Shirak province, Garnik Sevoyan, 31. Currently Garnik, who won all the mountain tops of the province back in the 90s, is actively engaged in diving, skydiving and hang gliding.
According to him, not only the desire and hunger for adrenaline, but also the physical conditioning is very important in extreme exercising so that this extreme doesn’t become the last one.
“Fitness and experience is exactly what is necessary for risk assessment. One more important thing should be mentioned: one should do this sport not for self-affirmation among the surrounding, but for oneself if one likes and maximally enjoys it,” Garnik says.
Extreme sport is one of the types of adventure tourism. Over the years, more people strive to see the beauty of the undersea, go down the mountain top on skis and jump with parachute. Garnik finds it difficult to say which sport gives him more adrenaline. Nevertheless, he says: “Air and water, skydiving, paragliding, hang gliding, diving into the depth of the oceans and seas. Extreme sports have been quite rapidly developing in Armenia recently. Unfortunately, we don’t yet have sports skydiving, but we have paraglide and military parachute, and diving in Sevan.”
One needs to have financial means to do extreme sports in the social conditions of Armenia, but this doesn’t hinder Garnik from doing such sports. Moreover, in 2012 he had the opportunity to climb with an English group the highest mountain in Africa, Kilimanjaro, whose height - together with Uhuru Peak - is 5895 m.
Garnik is one of those lucky men who managed to find his way to the only undersea laboratory in the world, taking part in the Mission 31 undersea expedition organized by the grandson of legendary Jacques Cousteau. In 2015, the young man from Shirak dived in the Aegean Sea, sinking 34,5 m down, while ordinary diving allows going down maximum for 18 m.
“I have been doing diving since 2008. Over these years I have tried bungee jumping, paragliding and air tunnel but I haven’t climbed Mount Ararat. Once you feel adrenaline buzz, it’s difficult to stop and give up on new feelings,” the young man said.