Հայտնի «Կիլիկիա» առագաստանավի հրամանատար, «Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբի նախագահ Կարեն Բալայանը հրավիրվել է գլխավորելու նորվեգացի ծովագնացների գիտական արշավախմբի փուլերից մեկը:
Կարեն Բալայանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ իրեն են դիմել նորվեգացի գործընկերները՝ առաջարկելով գլխավորել վիկինգների նավի կրկնօրինակի փուլերից մեկը: Ներկայումս նավը կառուցվում է, արշավը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա 2-3 տարի անց:
Նորվեգացի ծովագնացները նախատեսում են նվաճել Սկանդինավիան: «Մենք «Կիլիկիայով» նվաճեցինք ողջ Եվրոպան»,-հիշեցրեց նա:
Սեպտեմբերի կեսերին Կարեն Բալայանը մասնակցել է վիկինգների նավերի փառատոնին եւ Տոնսբերգում գիտական համաժողովին: «Համաժողովի կազմակերպիչների խնդրանքով ես զեկույց կարդացի «Կիլիկիայի» շինարարության եւ ճանապարհորդության մասին: Ցույց տվեցի ճանապարհորդության մասին ֆիլմի անգլերեն տարբերակը: Հենց այդ ժամանակ էլ պաշտոնապես հայտարարվեց, որ ես հրավիրված եմ գլխավորելու արշավախմբի փուլերից մեկը»,-նշեց Կարեն Բալայանը:
Նախատեսված արշավախմբին մասնակցելու համար նորվեգական կողմը մտադիր է հրավիրել 8 հրամանատարների, որոնք հրթով կգլխավորեն նավը: «Ես նավի ղեկավարումը կստանձնեմ, երբ այն լինի Նորվեգիայի եւ Ռուսաստանի սահմանին»,-ասաց ակումբի ղեկավարը:

Капитан всемирно известного парусника «Киликия», президент Клуба морских исследований «Айас» Карен Балаян приглашен возглавить один из этапов планируемой норвежскими мореплавателями научной экспедиции.
Как сообщил Карен Балаян в интервью корреспонденту Новости Армении – NEWS.am, к нему обратились норвежские коллеги с предложением возглавить один из этапов экспедиции на копии корабля викингов. В настоящее время корабль строится, экспедиция, по всей видимости, состоится через 2-3 года. Норвежские мореплаватели планируют обогнуть Скандинавию. «Мы на «Киликии» обогнули Европу», - напомнил капитан.
В середине сентября Карен Балаян побывал на фестивале судов викингов и научной конференции в Тенсберге.  «По просьбе организаторов конференции прочел доклад о строительстве и путешествии «Киликии». Показал английскую версию фильма о плавании. Тогда же было официально объявлено, что я приглашен возглавить их экспедицию на одном из этапов», - отметил Карен Балаян.
Для участия в запланированной экспедиции норвежская сторона намерена пригласить 8 капитанов, которые поведут судно поэтапно. «Я заступаю на свою вахту при пересечении судна границы Норвегии и России», - сообщил президент Клуба.