Էստոնիայի 62-ամյա նախագահ Թոմաս Հենդրիկ Իլվեսի ու նրա հարսնացուի՝ Լատվիայի պաշտպանության նախարարության 38-ամյա աշխատակցուհու՝ Իեվա Կուպցեի պսակադրությունը կայացել է հունվարի 2-ին: Սա Էստոնիայի նախագահի երրորդ ամուսնությունն է:
Էստոնական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, պսակադրությունը փակ է եղել լայն հասարակության համար եւ, նախագահի ու նրա հարսնացուի ցանկությամբ, անցել է ընտանեկան նեղ շրջանակում: Արարողությանը ներկա է եղել շուրջ 40 մարդ:
Պսակադրության արարողությունն անցկացվել է երեք լեզուներով՝ էստոներեն, լատվիերեն ու անգլերեն:
Էստոնիայի նախագահի հետ Իեվա Կուպցեն ծանոթացել էր 2003 թ. Բրյուսելում, երբ Իլվեսը Եվրախորհրդարանի պատգամավոր էր, իսկ Կուպցեն եվրոպական օրենսդիր մարմնի աշխատակից:
Էստոնիայի նախագահ Թոոմաս Հենդրիկ Իլվեսը ու նրա կինը՝ Էվելին Իլվեսը անցած տարվա ապրիլի 30-ին պաշտոնապես ամուսնալուծվեցին: Նրանք ամուսնացել էին 2004 թ: Էստոնական լրատվամիջոցները Իլվեսների ընտանիքում սկսված տարաձայնությունները կապակցում են Էվելինի շուրջ սկանդալի հետ, որը բարձրացել էր մի շարք պարբերականներում նախագահի կնոջ լուսանկարների ու տեսագրությունների հրապարակումից հետո: Այդ լուսանկարների վրա երեւում է, թե ինչպես է նա գիշերը Տալինի բարերից մեկում ինչ -որ երիտասարդ տղամարդու հետ գրկախառնվում ու համբուրվում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Бракосочетание 62-летнего президента Эстонии Тоомаса Хендрика Ильвеса и его невесты, 38-летней сотрудницы Минобороны Латвии Иевы Купце, состоялось 2января в церкви поселка Халлисте Вильяндиского уезда. Это третий брак эстонского президента.
Как сообщили эстонские СМИ, венчание было закрыто для широкой публики и, по желанию президента и его невесты, прошло в узком семейном кругу. Всего на церемонии присутствовало около 40 человек. Венчание прошло на трех языках — эстонском, латышском и английском.
С эстонским президентом Иева Купце познакомилась в 2003 году в Брюсселе, когда Ильвес был депутатом Европарламента, а Купце — сотрудником европейского законодательного органа.
Президент Эстонии Тоомас Хендрик Ильвес и его супруга Эвелин Ильвес 30 апреля прошлого года официально расторгли брак, который был заключен в 2004 году. Эстонские СМИ связывают разлад в семье Ильвесов со скандалом вокруг Эвелин после публикаций в ряде изданий фотографий и видео супруги президента, целующейся и обнимающейся ночью в одном из таллинских баров с молодым человеком, сообщает РИА Новости.