Հայաստանում կկարգավորվի ներմուծված հումքից պատրաստված ոչ ստանդարտ արտադրանքի արտահանումը: Որոշումը կայացվել է Հայաստանի կառավարության փետրվարի 18-ի նիստին:
Նշենք, որ գործող կարգի համաձայն, այն սուբյեկտը, որը հումք է ներմուծում վերամշկաման եւ պատրաստի արտադրանքի արտահանման համար, հումքի ծախսման վերաբերյալ հայտ է ներկայացնում. ինչպիսին է լինելու պատրաստի արտադրանքը, ինչ արտադրական կորուստներ են ակնկալվում եւ որքան թափոն կառաջանա:
Այժմ համանման կարգ է հաստատված նաեւ ստանդարտից տարբերվող պատրաստի արտադրանքի վերաբերյալ (նման ապրանքների ցուցակը հաստատում է կառավարութունը):

YEREVAN. - The export of non-standard goods made of imported raw materials will be regulated in Armenia. The corresponding decision was adopted at the Government session today.
According to the present order, the economic entity which imports raw material for processing and exporting ready-made products, should submit an claim regarding the use of the raw material, mentioning what the ready-made product will be, what manufacturing losses are expected, as well as the amount of waste material.
A similar process has been confirmed for non-standard ready-made products (the list of such goods is established by the Government).