Մասաչուսեթսում 17-ամյա դպրոցական Ֆիլիպ Չիսմը ցմահ բանտարկության է դատապարտվել մաթեմատիկայի իր ուսուցչուհու բռնաբարության, սպանության եւ թալանի համար:
Սպանությունը կատարելու պահին անչափահասը  14 տարեկան է եղել:  2013-ի հոկտեմբերի 22-ին դպրոցականը դասերից հետո դպրոցական զուգարանում սպանել է    24-ամյա ուսուցչուհի Քոլին Ռիտցերին: Մեռածի մարմինը հայտնաբերել են դպրոցի մոտակայքում գտնվող անտառում: Փաստաբանները պնդում էին մարդասպանի անմեղսունակությունը, բայց դատարանը նրան ի վիճակի է համարել պատասխանատվություն կրելու իր արարքների համար, տեղեկացնում է  Lenta-ն` վկայակոչելով CNN հեռուստաալիքին:
Ի սկզբանե Չիսմին սպանության համար ցմահ բանտարկություն չէր սպառնում: ԱՄՆ-ի Գերագույն դատարանի որոշմամբ, անչափահաս հանցագործների պատժաժամկետը սահմանափակված է   25 տարով: Սակայն դատարանը ժամկետը հասցրել է մինչեւ ցմահ բանտարկություն` սպանության համար պատժաժամկետին ավելացնելով բռնաբարության եւ թալանի համար պատժաժամկետները:  Մեղադրյալը չի կարողանա  40 տարուց շուտ դուրս գալ բանտից. միայն այդ ժամանակ նա  պայմանական վաղաժամ ազատման իրավունք կստանա:

В Массачусетсе 17-летний школьник Филип Чисм приговорен к пожизненному сроку за изнасилование, убийство и ограбление своей учительницы по математике.
В момент совершения убийства подростку было 14 лет. 22 октября 2013 года школьник после уроков убил 24-летнюю учительницу Колин Ритцер резаком в школьном туалете. Тело погибшей нашли в лесу неподалеку от школы. Защита настаивала на невменяемости убийцы, но суд признал его способным нести ответственность за свои поступки, сообщает Lenta со ссылкой на телеканал CNN.
Изначально Чисму не грозило пожизненное лишение свободы за убийство. Решением Верховного суда США наказание для несовершеннолетних преступников ограничено сроком до 25 лет. Однако суд увеличил срок до пожизненного, сложив наказания: добавив к сроку за убийство сроки за изнасилование и ограбление. Подсудимый сможет выйти из тюрьмы не ранее чем через 40 лет: только тогда он получит право на условно-досрочное освобождение.