Դիլիջանում մարտի 25-27-ը տեղի է ունենալու «Դիլիջանյան խաղեր 2016» ինտելեկտուալ խաղերի ամենամյա միջազգային մրցաշարը:
Փառատոնն անցկացվելու է Հայաստանում արդեն չորրորդ անգամ: Այս տարի Դիլիջանյան խաղերին կմասնակցի 25 թիմ` 10 հայկական եւ 15 արտասահմանյան: Փառատոնին մասնակցելու են 7 երկիր (Հայաստան, Ռուսաստան, Վրաստան, Բելառուս, Ուկրաինա, Լեհաստան եւ Էստոնիա) ներկայացնող թիմեր: Սա ռեկորդային ցուցանիշ է այս մրցաշարի համար եւ վկայում է արտասահմանյան գիտակների կողմից մրցաշարի հանդեպ աճող հետաքրքրության մասին:
Թիմերը  կմրցեն 4 հիմնական անվանակարգերում՝ «Ի՞նչ, Որտե՞ղ, ե՞րբ», «Բրեյն-ռինգ», «Էրուդիտ» եւ «Քո խաղը» անհատական մրցաշարում:
Հիշեցնենք, որ «Դիլիջանյան խաղեր 2014» ինտելեկտուալ մրցաշարը արժանացել էր «Տարվա մրցաշար» միջազգային հեղինակավոր մրցանակի:
Մրցաշարը կազմակերպվում է «Գիտակների հայկական ասոցիացիա»-ի կողմից՝ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության աջակցությամբ: Խաղերը կանցնեն «Բեսթ Վեսթերն Դիլիջան Փերեդայզ» հյուրանոցում:

The annual festival of intellectual games “Dilijan Games 2016” will be held in Armenia’s Dilijan spa town from March 25 to 27.
The festival will take place in Armenia for already the fourth time. This year 25 teams, including 10 Armenian and 15 foreign teams, will participate in the festival.
The teams represent seven countries: Armenia, Belarus, Georgia, Poland, Russia, Ukraine and Estonia. This is an unprecedented index for Dilijan Games, indicating the growing interest of the foreign experts towards the Dilijan Festival.
The teams will compete in four main tournaments: “What? Where? When?”, “Brain Ring,” “Erudite” and “Own Game”.
The “Dilijan Games 2014” were awarded the “Tournament of the Year” prize by the International Association of “What? Where? When?” clubs.
The festival is held by the Armenian Association of Experts in cooperation with the Armenian Ministry of Education and Science. The games will be held in Best Western Dilijan Paradise Hotel.