Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Պանոս Կամենոսի հրամանով զինված ուժերը հինգշաբթի առավոտյան սկսել են զորավարժություններ՝ մարտունակությունը ստուգելու նպատակով, ինչը պայմանավորված է թուրքական սադրանքներով, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստիին» հայտնել է նրա աղբյուրը Հունաստանի ՊՆ-ում:
Երեք օրվա ընթացքում թուրքական ռազմական ավիացիան ամեն օր թռչում էր Էգեյան ծովի հյուսիսարեւելյան մասում հունական կղզիների վրայով: Չնայած թուրքական ՌՕՈւ-երը մշտապես ներխուժում են հունական օդային տարածք, բայց այդ խախտումները հիմնականում ծովի վրա էին լինում: Կղզիների վրայով թռիչքները Աթենքը գնահատում է որպես ծայրաստիճան վտանգավոր սադրանք:
«Մենք խոշոր զորավարժություններ ենք անցկացնում, որպեսզի պատրաստ լինենք: Պատմականորեն Թուրքիան միշտ, երբ ներքին խնդիրներ է ունենում, փորձում է դրանք երկրի սահմաններից դուրս տեղափոխել: Մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան» - ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ զորավարժություններ անցկացվում են Հունաստանի հյուսիսում՝ Կիլկիս քաղաքի մոտ, նախկին հարավսլավիական հանրապետության՝ Մակեդոնիայի սահմանի մոտ, ինչը պայմանավորված է Սկոպյեի իշխանությունների գործողություններով: Ընդ որում բանակի զորավարժությունները ոչ մի դեպքում չեն կարող կապակցված լինել փախստականներին վերաբերող իրադրության հետ՝ «բանակը չի միջամտում ներքին գործերին, դա ոստիկանության գործն է»,- նշել է աղբյուրը:
«Մենք միշտ քայլեր ենք ձեռնարկում սպառնալիք նկատելու դեպքում, մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք: Քանի որ Սկոպյեի իշխանությունները անհրաժեշտ փոփոխություններ չեն արել սահմանադրությունում, մենք պետք է զգոն լինենք»,- ասել է աղբյուրը:
Աթենքը համարում է, որ Սկոպյեն կարող է հավակնել Հունաստանի հյուսիսային տարածքներին՝ Մակեդոնիային, քանի որ հարեւան հանրապետությունը հրաժարվում է փոխել իր անվանումը:
Այն հարցին, թե քանի օր են տեւելու զորավարժություններ, զրուցակիցը պտասխանել է «Ինչքան պետք լինի: Զորավարժությունները անցկացվելու են Հունաստանի ամբողջ տարածքում, այդ թվում հատուկ կարեւորության կետերում»:
Աղբյուրը նաեւ հայտնել է, որ նախարար Կամենոսը արեւածագից գտնվում է նախարարությունում:
Հունաստաանի նախարար Ալեքսիս Ցիփրասը ապրիլի 15-ին պաշտպանական ու արտաքին քաղաքականության հարցերով կառավարական խորհրդի խորհրդակցություն կգումարի թուրքական սադրանքների կապակցությամբ, հայտնել է աղբյուրը «ՌԻԱ Նովոստիին»:

По приказу министра национальной обороны Греции Паноса Камменоса греческие вооруженные силы на рассвете в четверг начали проводить учения по проверке боевой готовности в связи с турецкими провокациями, сообщил РИА Новости источник в Минобороны Греции.
В течение трех дней турецкая военная авиация ежедневно летала над греческими островами в северо-восточной части Эгейского моря. Хотя турецкие ВВС постоянно вторгаются в греческое воздушное пространство, нарушения были в основном над морем. Пролеты над островами в Афинах расценивают как крайне опасную провокацию.
«Мы проводим крупные учения, чтобы быть в готовности. Исторически Турция всегда, когда имеет внутренние проблемы, пытается экспортировать. Мы должны быть готовы к этому», — сказал собеседник агентства.
Он сообщил также, что учения проводятся и на севере Греции вблизи города Килкис, в районе границы с бывшей югославской республикой Македония в связи с действиями властей Скопье. При этом учения армии ни в коем случае не связаны с ситуацией с беженцами – «армия не вмешивается во внутренние дела, это дело полиции», отметил источник.
«Мы всегда принимаем меры в случае угрозы нам, мы всегда должны находиться в постоянной готовности. Поскольку власти Скопье не внесли необходимые изменения в конституцию, нам надо быть на страже», — сказал источник.
Афины считают, что Скопье может претендовать на северные территории Греции – Македонию, поскольку соседняя республика отказывается изменить свое название.
На вопрос, сколько дней будут проводиться учения, собеседник ответил: «Сколько понадобится. Учения будут проводиться на всей территории Греции, в том числе в особо важных точках».
Источник сообщил также, что министр Камменос с рассвета находится в министерстве.
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас в пятницу проведет совещание правительственного совета по обороне и внешней политике связи с турецкими провокациями, сообщил РИА Новости источник в правительстве.