Սոչիի հայկական համայնքը հիշատակի միջոցառումներ է կազմակերպել Ցեղասպանության 101-ամյակի կապակցությամբ։
Ապրիլի 24-ին Սբ. Սարգիս եկեղեցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ է մատուցվել, որից հետո սփյուռքի ներկայացուցիչները ծաղիկներ են դրել խաչքարի մոտ։
NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Ադլերի համար 31 դպրոցի տնօրեն Հրանուշ Ավոյանը նշեց, որ համայնքն ամեն տարի նման միջոցառումներ է կազմակերպում։ «Մենք հավաքվում ենք Սբ. Սարգիս եկեղեցում։ Ապրիլի 23-ին ամբողջ համայնքը, այդ թվում դպրոցականները, եկեղեցի էին եկել եւ մոմեր էին վառել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին»,- ասել է նա։
Ավոյանը նշել է, որ ապրիլյան դեպքերի մասին լուրերը ոչ միայն ցնցեցին ամբողջ համայնքը, այլ նաեւ համախմբման առիթ դարձան։ «Համայնքը միջոցներ հավաքեց Ղարաբաղի համար։ Մենք միշտ պատրաստ ենք դժվար պահին օգնել հայրենիքին»,- ասաց Ավոյանը։

Армянская община провела траурные мероприятия в Адлерском районе Сочи, приуроченные к 101-ой годовщине Геноцида армян в Османской империи.
24 апреля в армянской церкви «Сурб Саркис» состоялась поминальная литургия по жертвам Геноцида, после которой представители диаспоры возложили цветы к хачкару.
В беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am директор армянской школы N31 в Адлере Грануш Авоян заявила, что ежегодно община проводит мероприятия, приуроченные к этому траурному дню. «Мы собираемся в церкви «Сурб Саркис». Накануне, вечером 23 апреля, вся община, в том числе и школьники, пришли в церковь и поставили свечи за упокой душ жертв Геноцида», - сказала она, добавив, что в армянской школе Адлера также проводятся уроки истории, посвященные Геноциду армян.
Авоян подчеркнула, что весть об апрельских событиях на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана не только потрясла общину, но и еще раз стала поводом для консолидации. «Община провела сбор средств для Карабаха. Мы всегда готовы оказать помощь и поддержку Родине в трудный час», - заверила Грануш Авоян.