Թուրքիայի  ներքին խնդիրները երբեմն բավական սուր դրսեւորում են ստանում։ Այս մասին մայիսի 6-ին՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասել է Ստամբուլում «Ժամանակ» հայկական թերթի խմբագիր Արա Գոչունյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին ժամանակներս Թուրքիայում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունում հետաքրքիր իրադարձություններ են զարգանում։ «Կուսակցության շարքերում բազմաթիվ մարդիկ կան, որոնք հիմնել են այդ կուսակցությունը եւ մեծ կշիռ ունեն։ Օրինակ՝ Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը։ Հիմա կուսակցությունում կլինի մեկ նախկին նախագահ եւ մեկ նախկին վարչապետ՝ ի դեմս Ահմեդ Դավութօղլուի, եւս 2 նախկին նախարար, որոնք ուժեղ են։ Պարզ է, որ կուսակցության ներսում ժամանակ առ ժամանակ որոշ հարցեր են բարձրանում,»,- նշել է Գոչունյանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 5-ին Դավութօղլուն հայտնել էր, որ չի պատրաստվում մասնակցել կուսակցության նոր ղեկավարի ընտրություններին եւ լքում է Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնը։

В Турции внутренние проблемы иногда имеют довольно острые проявления. Об этом на пресс-конференции 6 мая заявил главный редактор армянской газеты «Жаманак» в Стамбуле Ара Гочунян.
По его словам, в последнее время в правящей в Турции Партии справедливости и развития происходят интересные события. «В рядах партии есть многочисленные люди, которые были основателями этой партии и у которых большой вес. Например, бывший президент Турции Абдулла Гюль продолжает оставаться в рядах партии. Сейчас в партии будут находиться один бывший президент, один бывший премьер-министр, в лице Ахмеда Давудоглу, два бывших сильных министра. Ясно, что внутри партии время от времени поднимаются определенные вопросы», - отметил Ара Гочунян.
Напомним, что в ходе пресс-конференции 5 мая премьер-министр Турции Ахмед  Давудоглу заявил, что не будет участвовать в новых выборах на пост главы правящей Партии справедливости и развития. Внеочередной съезд партии пройдет 22 мая. Давудоглу отметил, что продолжит исполнять свои обязанности в качестве депутата от Конии, после того как он покинет пост премьер-министра.