Երուսաղեմի տարբեր եկեղեցիների եպիսկոպոսների եւ այլ հոգեւորականների պատվիրակությունն այցելել է Հայոց պատրիարքին՝ Սուրբ Զատկի մաղթանքներ փոխանցելու պատրիարքին եւ հոտին: Այս մասին ասված է Երուսաղեմի Լատինական պատրիարքարանի կայքում
Երուսաղեմի եկեղեցիների ներկայացուցիչները տարբեր պատրիարքարաններում հանդիպելու սովորույթ ունեն: Նրանք եղբայրական եւ անկեղծ մթնոլորտում բարեմաղթանքներ են փոխանակում: Այս ավանդույթը նվիրված է Սուրբ Ծննդին եւ Զատկին:
Լատինական պատրիարք Ֆուադ Տվալը հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցից հետո իրենց հայ եղբայրներին հավաստում են. նրանց հավատակից եղբայրները աղոթում են բոլոր հայերի համար, որոնք տառապանք են կրել եւ շարունակում են տառապել մի շարք երկրներում:
«Մենք հիշում ենք ցեղասպանության իրադարձությունները եւ աղոթում, որ դրանք երբեք մոռացության չմատնվեն: Ցավոք, շատերն են մոռանում...»,- ասել է նա:
Հայոց պատրիարք Մանուկյանը շնորհակալություն է հայտնել պատրիարք Տվալին եւ մյուս եկեղեցիների ներկայացուցիչներին՝ նշելով, որ Զատկի խորհուրդը բոլոր քրիստոնյաների սրտերում է: Նա նաեւ ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա Ցեղասպանության օրերին Լատինական եկեղեցու եւ Վատիկանի աջակցության մասին:

A delegation of bishops and priests of the different Churches of Jerusalem visited the Armenian Patriarchate to extend Easter wishes to the Patriarch and his community, informed the Latin Patriarchate of Jerusalem.
All the Jerusalem Churches have the tradition of meeting in the different bishoprics, in a warm-hearted and fraternal ambience, exchanging greetings and good wishes during the two major liturgical feasts – Christmas and Easter.
In his remarks, the Latin Patriarch of Jerusalem, Archbishop Fouad Twal, assured—after the 101st anniversary of Armenian Genocide—his “Armenian brothers” of prayers for all Armenians facing the “terrible situation of suffering that they endured and continue to endure, in certain countries.”
“We recall the events of the genocide and pray they will never be disregarded. Sadly, though we are told never to forget, many do...”
The Patriarch of Jerusalem  of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Nourhan Manougian, in turn, warmly thanked Patriarch Twal and the present leaders of Churches, while recalling in turn how the Paschal mystery constitutes the heart of the faith of all Christians. He also mentioned the “support and assistance” given by the Latin Church and the Vatican during the genocide: “A support that Armenians will never forget.”