Վրաստանի Պաշտպանության նախարար Տինատին Խիդաշելին Հայաստանի հետ հարաբերությունները բնութագրել է որպես բարեկամական, բայց առանց ռազմավարական համագործակցության: «Վրաստան օնլայնը» հայտնում է, որ այդ մասին Վրաստանի նախարարը հայտնել է Վրաստան- Թուրքիա-Ադրբեջան պաշտպանության նախարարությունների համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Հայաստանի ընտրությունն է պայմանավորում Հայաստանի հետ մեր համագործակցության մակարդակը՝ բարեկամական, առանց ռազմավարական համագործակցության»,- հայտնել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարը: Խիդաշելիի խոսքով, Վրաստանի ձգտում է եվրոաատլանտյան ինտեգրման, իսկ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, եւ այս հանգամանքով է պայմանավորված Վրաստան- Թուրքիա ռազմավարական համագործակցությունը, իսկ Հայաստանի հարցում նման հանգամանք գոյություն չունի:
«Մենք չենք ընտրում: Մենք ընտրություն չենք անում: Ես Երեւանում էի 2016-ի հունվարին, որտեղ ասել եմ, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Վրաստանի ռազմավարական գործընկերներն են: Վրաստանը շատ բարեկամներ ու գործընկերներ ունի: Մենք շատ երկրների հետ ենք համագործակցում: Վրաստանի համար ամենակարեւորը հիմա տարածաշրջանային խաղաղությունն է: Մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի լինենք կայունության պակտի, խաղաղության մի մասը: Մենք աշխատում ենք Հայաստանի հետ, նա մեր հարեւանն է, ու մեր միջեւ խնդիրներ չեն լինի, բայց ինչպես արդեն ասացինք, գոյություն ունի գործընկերություն, ճանապարհ, ուր մենք միասին ենք գնում՝ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, Վրաստանն էլ է ուզում դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ: Հայաստանը այլ ընտրություն է կատարել՝ անդամակցել է ԵՏՄ-ին, որի անդամ դառնալու մտադրություն մենք չունենք: Սա նույնպես պայմանավորում է Հայաստանի հետ մեր համագործակցության մակարդակը՝ բարեկամական, առանց ռազմավարական համագործակցության»,- ասել է Տինա Խիդաշելին:
Նրա խոսքով, Վրաստանում բավականին մեծ հայկական համայնք է ապրում, դրա համար էլ Հայաստանի հետ հարաբերությունները Վրաստանի համար նույնքան կարեւոր են, որքան Ադրբեջանի հետ: «Մենք Վրաստանում հայկական մեծ սփյուռք ունենք, որոնք նույն իրավունքներն ունեն, ինչ մեզնից յուրաքանչյուրը: Հենց դրա համար էլ նրանց հետ հարեւանությունն ու համագործակցությունը նույնքան կարեւոր է, որքան Ադրբեջանի ու ցանկացած այլ երկրի հետ համագործակցությունը: Մենք աշխատում եք խաղաղության համար, սա միակ ճանապարհն է, որը մենք պատկերացնում ենք ապագայում: Այս ուղղությամբ մենք պատրաստ ենք համագործակցել բոլորի՝ այդ թվում Ռուսաստանի հետ, եթե նա որոշի Վրաստանին ընդունել որպես անկախ երկիր ու աշխատել մեզ հետ որպես անկախ երկրի հետ»,- հայտնել է Խիդաշվելին:

Министр обороны Грузии Тинатин Хидашели охарактеризовала отношения с Арменией как дружественные, но без стратегического сотрудничества. Как сообщает Грузия онлайн, об этом грузинский министр заявила на заключительной пресс-конференции министериала обороны Грузии-Турции-Азербайджана.
«Выбор Армении определяет уровень нашего сотрудничества с Арменией, дружественное, без стратегического сотрудничества», - заявила министр обороны Грузии. По словам Хидашели, целью Грузии является евроатлантическая интеграция, а Турция член НАТО, поэтому это обстоятельство определяет грузино-турецкое стратегическое сотрудничество, а в отношении Армении такого обстоятельства не существует.
«Мы не выбираем! Мы не делаем выбора. Я была в Ереване в январе 2016 года, где сказала, что Азербайджан и Турция являются стратегическими партнерами Грузии. У Грузии есть много друзей, партнеров. Мы работаем со многими странами. Самое важное сегодня для Грузии, мир в регионе. Мы сделаем все, что необходимо, чтобы быть частью пакта стабильности, быть частью мира. Мы работаем с Арменией, это наш сосед, и между нами проблем не будет, но, как мы уже сказали, существует партнерство, путь, куда мы идем вместе - Турция часть НАТО, Грузия хочет быть членом НАТО. Это определяет наше стратегическое партнерство. Армения сделала другой выбор, она вступила в Евразийский Союз, мы туда не собираемся. Это также определяет уровень нашего сотрудничества с Арменией - дружеское, без стратегического сотрудничества», - заявила Тина Хидашели.
По ее же словам, в Грузии проживает довольно большая армянская диаспора, поэтому отношения с Арменией для Грузии также важны, как отношения с Азербайджаном. «У нас в Грузии проживает большая диаспора армян, с теми же правами, как у каждого из нас. Именно поэтому соседство и сотрудничество с ними так же важно, как сотрудничество с Азербайджаном и любой другой страной. Мы работаем в мире для мира, это единственный путь, который представляется нам в будущем. В этом направлении мы готовы сотрудничать со всеми, в том числе с Россией, если будет определено принять Грузию как независимую страну, и работать с нами, как с независимой страной», - заявила Хидашели.