Կանադայում բուդդայական վանականները կենդանի օմարով ութ արկղ են ձեռք բերել, որոնք նախատեսված էին ռեստորաններին վաճառելու համար, եւ բաց են թողել տարբեր օվկիանոսներ: Այս մասին հայտնում է CBC News-ը:
Ազատագրված օմարները ընդհանուր կշռել են 270 կգ: «Հույս ունեմ, որ մենք գտել ենք այն վայրը, որտեղ տեղադրվում են օմարների թակարդները»,- ասել է վանականներից մեկը:
Նրա խոսքով՝ ակցիայի նպատակն այն է, որպեսզի հարուցի մարդկանց կարեկցանքը բոլոր կենդանի արարածների հանդեպ, ոչ միայն օմարների: «Մենք հարգում ենք այլ մարդկանց ընտրությունը եւ չենք ձգտում նրանց համոզել բուսակեր դառնալ»,- պարզաբանել է բուդդայականը:
Մինչեւ օմարներին բաց թողնելը վանականները կատարել են 20-րոպեանոց արարողություն, որն ուղեկցվել է աղոթքներով եւ երգեցողությամբ:

В Канаде буддийские монахи приобрели восемь ящиков с живыми лобстерами, предназначенными для продажи в рестораны, и выпустили ракообразных в океан, сообщает  Lenta со ссылкой на CBC News.
Общий вес освобожденных омаров составил более 270 килограммов. «Надеюсь, нам удалось найти место, где не установлены ловушки для лобстеров», — сказал один из монахов.
По его словам, цель акции состояла в том, чтобы вызвать в людях сострадание ко всем живым существам, не только к лобстерам. «Мы уважаем выбор других людей и не стремимся убедить их стать вегетарианцами или веганами», — пояснил буддист.